ראש השב"כ רונן בר
צילום: פלאש 90

"להימנע מהשפעה פנימית": האזהרה של ראש השב"כ לפני הבחירות

ראש השב"כ רונן בר אמר כי הארגון מנסה למנוע השפעה חיצונית, אך הזהיר גם מאיומים מבית. בר ביקר את הרשות הפלסטינית: "משילות מוגבלת"
איתי בלומנטל
11 בספטמבר 2022
17:34

ראש השב"כ רונן בר הזהיר היום (ראשון) מפני התערבויות פנימיות בבחירות הקרובות בישראל. בנאום בכנס מדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן בהרצליה, אמר בר כי "בבחירות 2022 אנחנו מנסים למנוע השפעה חיצונית. יחד עם זאת אנחנו צריכים להימנע מהשפעה פנימית".

ראש השב"כ התייחס למצב הביטחוני של התקופה האחרונה, וקשר את איראן למתרחש ביו"ש. "בתקופה האחרונה אנחנו עדים לשינוי של טרור מדינתי - איראני או תת ארגוני- חמאסי, שמפזר אמל"ח בשטח יחד עם רעיונות ברשת - ובכך מייצר תשתית אמורפית של פיגועים, בעודו נשאר תחת מרחב חסינות. חמאס לא יהסס לנצל מצוקות אישיות של פלסטינים כדי להכניס אותם למעגל הטרור", ציין בר.

"האלימות ביו"ש גואה", אמר ראש השב"כ, "ונכנסנו למעגל סגור נוכח משילות מוגבלת של הרשות הפלסטינית. לכן, אנשינו נדרשים להיכנס למעצרים וסיכולים מידי לילה וסופגים אש כדי לייצר שמיכת הגנה ולהגן על אזרחינו מלב השטח. המחיר הוא גם נפגעים פלסטינים ובמעמדם של המנגנונים".

רונן בר סיפר כי שב"כ סיכל השנה מעל 130 פיגועי ירי מול 98 בכל 2021 ו-19 ב-2020. "זהו ביטוח אחד בהיעדר משילות והיקף האמל"ח וחוסר האפקטיביות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. סיכלנו 312 פיגועים משמעותיים - דקירה, ירי, התאבדות, דריסה. ביצענו מעל 2,000 מעצרים והעלנו בעשרות אחוזים מעצר סוחרי אמל"ח".

"ההסתה מובילה לתופעות המונים", אמר ראש השב"כ, "פועלת על צעירים חסרי בשלות, מכניסה המונים למעגל הטרור וכך מאתגרת את כלי האיסוף המסורתיים. בתופעות האלימות האחרונות משומר חומות, מהומות הר הבית ונערי הגבעות - מוצאים צעירים בני 14 עד 20 בהיקפים גדולים - זה דור ללא רועים".\

בר ציין את החשש מפיגועי ההשראה, ואמר כי "כל מה שצריך זה ליפול על אוזניים של קהל קשוב ולעודד אותו לעשות מעשה. ברמאדן האחרון הצליח חמאס מעזה לשכנע צעירים שאל-אקצא בסכנה. את זה הובילו קבוצות ואת חלקן קשה להגדיר כמוסלמים הדוקים. מי ששיחק כדורגל באל-אקצא לא מקיים את חמשת כללי האיסלאם".