-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בכירים מישראל נפגשו בחשאי עם בכירים פלסטינים

גורמים מצה"ל ושב"כ נפגשו עם מאג'ד פרג' וחוסיין א-שייח, אנשי סודו של אבו מאזן, כדי לרתום את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים למאמץ למניעת הסלמה בחגים • השניים אמרו בפגישה: "לא יכולים לצפות מאיתנו לפעול ביעילות כשכל לילה את הורגים פלסטינים" • חשש במערכת הביטחון: יהודים בלבוש מוסלמי יסתננו להר הבית
אליאור לוי, סולימאן מסוודה וגילי כהן
13 בספטמבר 2022
11:11
עודכן ב 20:12

בצל ההסלמה בשטחים בתקופה האחרונה, היום (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על פגישה חשאית ישראלית-פלסטינית שהתקיימה לאחרונה ונועדה לרתום את המנגנונים למאמץ של מניעת הסלמה בחגים. 

שני גורמים בכירים מאוד במערכת הביטחון הישראלית, אחד מצה"ל והשני משב"כ, נפגשו עם הבכירים הפלסטינים חוסיין א-שייח, האחראי על התיאום הביטחוני וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג', שניהם אנשי סודו של יו"ר הרשות אבו מאזן. 

מהצד הישראלי ניסו להביא להסכמות שיחזירו את המנגנונים לפעילות בצפון יהודה ושומרון, ובפרט באזור שכם, כדי למנוע הידרדרות ביטחונית. עם זאת, בשיחה לא הושגה התקדמות ממשית, ומנגנוני הביטחון עדיין נמנעים מלפעול בצפון יהודה ושומרון, אך השיח והתיאום בין הצדדים, נמשך. 

א-שייח ופרג' אומרים בפגישה כי המנגנונים פועלים בשטח, אבל "לא יכולים לפעול בצורה אפקטיבית אחרי שכל לילה אתם נכנסים לערים הפלסטיניות, עוצרים והורגים תושבים. הפעולות שלכם מחלישות אותנו". בכירי מערכת הביטחון בישראל השיבו: "המצב הביטחוני הנוכחי ביהודה ושומרון לא מקובל עלינו. כוחות הביטחון הישראלים נכנסים לבצע מעצרים רק של גורמים שמסכנים את ביטחון אזרחי ישראל". 

חשש במערכת הביטחון: יהודים בלבוש מוסלמי יסתננו להר הבית

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה יאיר לפיד קיים דיון היערכות לקראת חגי תשרי יחד עם השר לביטחון פנים עמר בר לב, המפכ"ל יעקב שבתאי ונציגים ממחוז ירושלים במשטרה ומשב"כ. גורם ביטחוני המעורה בפרטי הדיון אמר כי ״יש התראות קונקרטיות על כוונות של ארגוני הטרור להדליק את גזרת הר הבית״.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי בדיון עלה חשש אצל גורמי ביטחון כי יהודים בלבוש מוסלמי מתכננים להיכנס להר הבית דרך שערי המוסלמים. גורם ביטחוני אמר על כך כי ״אם יהודי ייתפס בפנים ע״י מוסלמים - האירוע עלול לצאת משליטה ולגרום להסלמה. מדובר בתרחיש בלהות״. 

במשטרה קיים מידע קונקרטי על רצונם של מבקרים יהודים להכניס שופר דרך שערי המוסלמים. חלק ממי שתכננו זאת קיבלו צו הרחקה. 

בישראל קיימת דריכות בשל התגברות פיגועי הירי בשטחים, לצד התרעות קונקרטיות לפיגועים סביב הר הבית. המסר הפומבי שיצא לאחר הדיון: להוריד פרופיל תקשורתי של ההיערכות - מחשש לעידוד פרובוקציות סביב ירושלים.