-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחיר שכולנו נשלם על הדיל בין נתניהו לחרדים

ראש הממשלה לשעבר יודע טוב מאוד שכסף הוא דווקא כן שם המשחק כשמדברים על השכלה ותעסוקת חרדים - הוא פשוט בוחר להשתמש בו עכשיו כדי לעודד אותם לא ללמוד ולצאת לעבוד
ליאל קייזר
13 בספטמבר 2022
23:20
עודכן ב 07:37

בואו נדבר רגע על ההסכם שיאפשר למפלגות החרדיות האשכנזיות לרוץ ביחד - חסידות בעלז שהתכוונה להגביר את לימודי הליבה במוסדות החינוך שלה כדי לקבל תקציב גדול יותר מהמדינה,כנראה תוותר על העניין וממשלת נתניהו, אם וכאשר תקום, תוודא שהיא תקבל את סכום הכסף שהייתה אמורה לקבל בכל מקרה, גם בלי הלימודים האלה.

ועכשיו בואו נניח רגע בצד את השאלה איך זה ישפיע על מפת המנדטים ונתמקד בסיפור שהוא בעיני לפחות הרבה הרבה יותר חשוב מעוד מערכת בחירות לאוסף - הכיס של כולנו לשנים קדימה.

שיעור התעסוקה של גברים חרדים נמוך במיוחד, ברבעון הראשון של השנה הזאת פחות מחצי מהם יצאו לעבוד (48.1%) ביחס לכמעט 90% מהגברים היהודים הלא חרדים שעובדים (88.5%), ובזמן שרוב מוחלט של הנשים החרדיות עובדות ומפרנסות (81.6%).

ועכשיו בואו נלך צעד אחורה, כמעט 60% (58%) מהצעירות החרדיות נבחנו בשנת הלימודים תשע"ט בבחינת בגרות אחת לפחות, לעומת 15% אצל הצעירים החרדים, הבנות החרדיות לומדות לימודי ליבה ויוצאות לעבוד והבנים החרדים לא לומדים ואז גם לא הולכים לעבוד.

שיעור התעסוקה הנמוך של הגברים החרדים הוא עניין של בחירה, הם או לפחות ההנהגה שלהם לא רוצים לצאת לעבוד - אבל זה גם עניין של כושר השתכרות - או בעברית כמה אני כבר ארוויח אם אני אצא לעבוד? ובשביל גבר צעיר חרדי נטול השכלה כללית התשובה לשאלה הזאת באמת לא מאוד אטרקטיבית, כמה אתה כבר יכול להרוויח כשאין לך ידע בסיסי במתמטיקה ואתה בקושי יודע לדקלם את ה-abc?

לפי התחזית הדמוגרפית, אם היום המגזר החרדי הוא בערך 13% מהאוכלוסיה, ב-2040 הוא יהיה 20% וב-2065 32% - הפרויקט השאפתני הזה שנקרא מדינת ישראל לא יוכל להתקיים כלכלית כשבערך שליש מהגברים באוכלוסיה לא יוצאים לעבוד.

כשמדברים על לימודי ליבה, וישיבות ויציאה לעבודה - ראשי המגזר החרדי ממהרים להגיד שכסף הוא לא שם המשחק, שגם אם יבטלו את סבסוד מעונות היום הגברים החרדים לא ייצאו לעבוד כי הם רוצים ללמוד.

הנה הגרף שמוכיח אחרת - זה הגרף של התעסוקה של גברים חרדים בעשרים השנה האחרוונת - היא עלתה ב-2003 כשנתניהו הקטין את קצבאות הילדים, טיפסה ב-2013 כשבוטל סבסוד מעונות היום לילדי אברכים וירדה ב-2015 כשממשלת נתניהו הגדילה את הסבסוד.

אז ראש הממשלה לשעבר יודע טוב מאוד שכסף הוא דווקא כן שם המשחק כשמדברים על השכלה ותעסוקת חרדים - הוא פשוט בוחר להשתמש בו עכשיו כדי לעודד אותם לא ללמוד ולצאת לעבוד.