לפיד וליברמן
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

גורמים בלשכת רה"מ על המתקפה של האוצר: מתייחסים למשהו אחר כדי להתחמק

אחרי שלפיד דרש מהאוצר להעביר מיידית את התקציב שסוכם לטובת המהלך והביא למשיכת מכתבי ההתפטרות של המתמחים - שר האוצר עלה להתקפה ואומר שמדובר בספין אלקטורלי. גם בהסתדרות הרפואית מוחים ומאיימים להשבית את בתי החולים בפריפריה בתגובה.
נוב ראובני
14 בספטמבר 2022
10:05

המאבק על קיצור התורנויות ממשיך לעורר יצרים: שר האוצר אביגדור ליברמן טען אתמול (שלישי) שהסיכום בין ראש הממשלה יאיר לפיד והמתמחים מארגון מרשם הוא ״ספין אלקטורלי כל עוד אין לכך אישור של היועצת המשפטית לממשלה". כפי שדווח היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, גורמים בלשכת ראש הממשלה טוענים שהיועצת המשפטית לממשלה דווקא כן אישרה את העברת הכסף - "אבל האוצר בוחר להתעלם ולהתייחס למשהו אחר על מנת להטעות ולהתחמק".

עוד מסרו הגורמים לכאן חדשות: "אנחנו לא מבקשים להתחיל ביישום, אלא מבקשים את הכסף לטובת תחילת ההיערכות". כדי להתחיל ולהיערך לקיצור התורנויות בפריפריה, האוצר צריך להעביר 66 מיליון שקלים באופן מידי אל בתי החולים. זאת, על אף שהוחלט זה מכבר שהקיצור עצמו נדחה לחודש ספטמבר 2023.

גם בהסתדרות הרפואית לא מרוצים מהמהלך של לפיד ואומרים שהסיכומים עם ארגון מרשם שהוביל את המאבק - נעשו באופן חד צדדי. המתווה שנבחר לקיצור - כך הם אומרים - איננו ישים, והם גורסים שדרושה בכלל חשיבה מחודשת. בתגובה גם שוקלים בהסתדרות הרפואית צעדים ארגוניים עד כדי השבתת מחאה של בתי החולים בפריפריה. ככל שאנחנו מבינים צפויה גם פניה של מנהלי בתי חולים אל ראש הממשלה בבקשה שייפגש איתם ולא ימהר לקבל החלטות חד צדדיות מבלי להיוועץ בהם.

בראיון עם אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" התייחס לסוגיה יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ ציון חגי, ותקף גם הוא את הסיכומים בין לפיד למתמחים: "היה פה מחטף. ראש הממשלה לא נכנס לעומקם של דברים וקיבל יעוץ שגוי". עוד אמר חגי כי מטרת הארגון היא לקצר את התורנויות "בצורה מושכלת בלי לפגוע בהכשרה של המתמחים". לצד זאת, הבהיר, "אין לנו כוונה להשבית את בתי החולים. אנחנו מנהלים משא ומתן, ומאמינים בצדקת הדרך".

הוא מתייחס לאישור של היועצת המשפטית - מפני שהיא זו שהכריעה שבתקופת בחירות לא ניתן בעת הנוכחית לפתוח את הסכמי השכר של הרופאים שזה עניין שבלעדיו לא ניתן לצאת לדרך עם קיצור התורנויות. הקביעה הזאת היא שהביאה לדחייה של היישום לספטמבר 2023.

ניתן להבין שבאוצר ממש לא ממהרים להעביר את הכסף, וזה למרות שבמכתב ששיגרה למנכ"ל משרד האוצר מנכ"לית משרד ראש הממשלה, היא מביהרה לו שהדרישה שלה מגובה בעמדה של המשנה ליועצת המשפטית לממשלה ולפיה אין מניעה להעביר את התקציב שסוכם כבר כעת כחלק מתהליך ההיערכות.

גורמים במשרד ראש הממשלה מגיבים באוזנינו על דבריו של ליברמן ואומרים לנו כך: "אנחנו לא מבקשים להתחיל יישום, אלא את הכסף לטובת תחילת ההערכות. היועמ"שית אמרה שאין מניעה להעביר את הכסף - אבל האוצר בוחר להתעלם ולהתייחס למשהו אחר על מנת להטעות ולהתחמק". כאמור - הסיפור הזה ממשיך לעורר יצרים, ובהחלט רחוק מסיום.