-

שגריר ארה"ב בישראל: הרשות הפלסטינית לא עושה מספיק כדי למנוע אלימות

טום ניידס בריאיון לכאן רשת ב: רוצים להגיע להסכם גרעין עם איראן - בתנאים של ביידן • ניידס התייחס גם לתשלומי הרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים: "הבענו את רצוננו שזה ייפסק"
הבוקר הזה עם אילאיל שחר
15 בספטמבר 2022
06:59
עודכן ב 07:17

שגריר ארצות הברית בישראל טום ניידס אמר הבוקר (חמישי) בריאיון לאילאיל שחר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי "הרשות הפלסטינית צריכה לעשות יותר כדי למנוע אלימות". נוסף לטרור ביהודה ושומרון, התייחס ניידס גם למשא ומתן על הסכם הגרעין עם איראן, להמלצת שב"כ להטיל סגר על ערים פלסטיניות והסכמי אברהם, שנחתמו לפני בדיוק שנתיים. 

האזינו לריאיון עם טום ניידס

על המלצת השב"כ להטיל סגר על ערים וכפרים פלסטיניים בצפון השומרון בהם יש פעילות טרור מובהקת אמר ניידס כי הוא "לא כאן כדי להציע לצה"ל מה לעשות או לא". עם זאת, ניידס הדגיש: "אנו רוצים שהפלסטינים יוכלו לחיות בביטחון ובחופש ויוכלו לנוע". על התשלומים של הרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים אמר: "יש לנו חוק האוסר להעביר כסף לרשות הפלסטינית כל עוד התשלומים הללו נמשכים. הבענו את רצוננו שהתשלומים האלה יפסקו. אנו חושבים שהם לא נכונים לפי החוק האמריקני ואנו דוחקים ברשות בכל יום להפסיק אותם". 

ניידס חזר על ההבטחה האמריקנית שלא יהיה לאיראן נשק גרעיני וכי הממשל לא יקשור את ידיה של ישראל מלהגן על עצמה. בעניין המגעים להסכם אמר כי "היינו רוצים כמובן להגיע להסכם דיפלומטי אבל תחת התנאים שביידן הניח. בנקודה זו האיראנים לא הסכימו לתנאים האלה ועד שהם ימולאו אנחנו לא חוזרים להסכם הגרעין". 

שנתיים לאחר החתימה על הסכמי אברהם, השגריר מאמין כי עוד מדינות יצטרפו. בנוסף, אמר ניידס כי הם פועלים להעמקת הקשרים עם המדינות שכבר חתמו על ההסכמים. בהמשך אמר כי הוא "מברך את הממשל הקודם שחתם על ההסכמים האלה". 

בנושא הפטור מויזות, ניידס ציין כי הוא פועל כל יום כדי לדאוג שישראל תהיה אחת המדינות שיצורפו לתוכנית הפטור מאשרת כניסה לארה"ב. השגריר אמר כי הוא בטוח שאחרי הבחירות בנובמבר החקיקה בעניין תעבור בכנסת וישראל תיכנס לתוכנית הפטור מהוויזות.