אוטובוס הטירונים בזירת הפיגוע, בשבוע שעבר
-

"אני רק שלושה שבועות בטירונות": ההקלטות הדרמטיות מהפיגוע בבקעת הירדן

עשרה ימים מאז הפיגוע שבוצע בידי חוליית טרור משפחתית, והמצוד אחר אחד המחבלים נמשך • בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה לראשונה שיחת הטלפון בין החיילים באוטובוס שנורה לבין מוקד הביטחון
כרמל דנגור
15 בספטמבר 2022
21:21

שבוע וחצי לאחר פיגוע הירי בבקעת הירדן, היום (חמישי) פורסמו לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 הקלטות שיחת הטלפון בין החיילים באוטובוס הטירונים שנורה לבין מוקד הביטחון. "יורים עלינו, אנחנו באוטובוס מלא חיילים", נשמע אחד החיילים שיצר קשר עם המוקד. מייד לאחר מכן נשמעו קולות ירי וקריאות "לשכב על הרצפה, לשכב!". המוקדנית שמאזינה כל העת למתרחש, אמרה לחייל "אני לא יורדת מהקו, אנחנו מדווחים לכל הכוחות. כוחות יוצאים אליכם".

זה היה פיגוע שלא נראה כמותו בשנים האחרונות. המחבלים עקבו אחרי אוטובוס שבו טירונים, ניסו להציתו על יושביו וירו לעברו עשרות קליעים. "הנהג נראה פצוע קשה. אמרו שהמפגע נסע", החייל אמר למוקדנית. אולם זמן קצר לאחר מכן, שוב נשמעו ברקע קולות ירי. המוקדנית ששומעת את המתרחש, נשמעה אומרת בקשר לכוחות שיצאו לדרכם כי "נשמעו עוד יריות, שימו לב בבקשה. עם קסדות ואפודים, תתמגנו בבקשה". אולם אז, אומר לה החייל כי מדובר בירי כוחותינו.

מפקד המחלקה השתלט על ההגה ופתח בירי לעבר המחבלים. הם הספיקו להימלט, אך במהלך הבריחה רכבם התלקח. שניים מהמחבלים נכוו, קפצו מהרכב ונתפסו בידי כוחות הביטחון. אחד מהם מחזיק בתעודת זהות ישראלית.

"הנהג נראה ממש פצוע. יש פה עוד כמה עם פצעי דם", המשיך החייל שדיבר עם המוקדנית. "יש כאן ארבעה פצועים עם דם. אחד פגוע ראש, אחד פגוע יד". המוקדנית נשמעת בהקלטה אומרת: "אני חייבת מסוק ואני חייבת מד"א דחוף לשם. יש שם כנראה שני פצועים קשה". שבעה נפצעו בפיגוע הזה - נהג האוטובוס במצב קשה, לוחם במצב בינוני וחמישה חיילים נוספים במצב קל.

בהמשך ההקלטה, ביקשה המוקדנית מהחייל לבדוק אם מישהו מנוסעי האוטובוס ראה את הרכב שירה לכיוון האוטובוס. חייל שאמר שראה את המתרחש, אמר למוקדנית כי "מהצד השמאלי של האוטובוס הגיע הרכב. התחילו לרסס עלינו איזשהו דלק ומישהו עם להביור ניסה להצית. אחרי חצי דקה שזה לא עבד להם, התחלנו לשמוע פיצוצים ונשכבנו על הרצפה.. הם ירו מטנדר".

את הפיגוע הזה ביצעה חוליית טרור משפחתית - אב, בנו ואחיינו. כמעט שבועיים אחרי הפיגוע, המצוד אחר האב שהסיע את המחבלים, עדיין נמשך.