ארכיון
צילום: הלל מאיר, פלאש 90

כוננות לקראת החגים: הצעדים הבאים בהתמודדות עם גל הטרור

לקראת חגי תשרי: המשטרה ביצעה מעצרי מנע וחתמה על צווי הרחקה מהר הבית ומירושלים • הפיגוע בכרמל: מחבל יחיד ירה לעבר ישיבה במרחק מאות מטרים מהיישוב, המצוד אחריו נמשך • בחילופי אש בכפר הפלסטיני דאן נפצע קשה איש מנגנוני הביטחון שירה על הכוחות
סולימאן מסוודה, כרמל דנגור ואליאור לוי
16 בספטמבר 2022
23:42

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב כינס פגישה עם בכירים במערכת הביטחון והמשטרה, בה הובהר לו כי ההסלמה בגדה עלולה לזלוג לתחומי הקו הירוק ולירושלים. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11.

המשטרה נקטה כמה פעולות לקראת חגי תשרי, בין היתר השלימה מעצרי מנע וחתמה על צווי הרחקה מהר הבית ומירושלים. גורמים במשטרה ובוואקף אמרו לכאן חדשות כי שני הצדדים מהדקים את השיח ביניהם ומשתפים פעולה כדי למנוע הסלמה במסגד אל אקצא.

יממה לאחר הפיגוע ביישוב כרמל שבדרום הר חברון, עולה כי ככל הנראה מחבל אחד התמקם על גבעה שנמצאת במרחק מאות מטרים מהיישוב ופתח בירי. תחילה, המחבל פגע במבנה של ישיבה שסמוכה לגדר היישוב. מהירי אחד מתלמידי הישיבה, בן 18, נפצע בינוני. כמה דקות אחר כך אותו מחבל ירה לעבר רכב ישראלי שנסע בכביש סמוך לכרמל, מהירי הזה לא היו פצועים. המחבל השאיר אחריו בגבעה בה שהה מחסנית וכדורים. כוחות הביטחון צה"ל ושב"כ עדיין מנהלים מצוד אחריו וזהותו עדיין לא ברורה.

כתגובה להסלמה ביהודה ושומרון, לכוחות הביטחון מנעד רחב של אופציות. באפשרויות המסתמנות - מהגברת המעצרים שמבוצעים מדי לילה ולפעמים גם ביום - וכלה במבצע צבאי מוגבל בג'נין ואולי גם בשכם. אפשרות נוספת היא מעבר מפעולות שמטרתן מעצר מבוקשים בלבד, לפעולות שמטרתן פגיעה במחבלים.

בתוך כך, בחילופי האש בכפר דאן אתמול, שבהם נהרג צעיר פלסטיני ואחר נפצע קשה, מתברר כי הפצוע הוא איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שירה על כוחות צה"ל. בהלווייתו של ההרוג בחילופי האש השתתף גם מפקד משטרת ג'נין, קצין בדרגה המקבילה לתת-אלוף.