מתוך הסרט "הסודות של אבי"
צילום: Le Pacte

סרטו החדש של מישל קישקה יעלה השבוע בצרפת ובלגיה

סרט האנימציה "הסודות של אבי" מבוסס על הרומן הגרפי של קישקה "הדור השני - דברים שלא סיפרתי לאבא" • הסרט, כמו הספר, עוסק ביחסים המורכבים בין קישקה לבין אביו, אנרי, ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ
דב גיל-הר
18 בספטמבר 2022
06:02

השבוע יתקיימו בפריז הקרנות בכורה לסרט האנימציה "הסודות של אבי". הספר מבוסס על הרומן הגרפי "הדור השני - דברים שלא סיפרתי לאבא", שכתב ואייר הקריקטוריסט הישראלי מישל קישקה.

עלילת הסרט, כמו הספר, מתרחשת בבלגיה של ראשית שנות ה-60 ומתמקדת בקישקה הצעיר ומשפחתו, המתמודדת עם אופיו המתבודד של אבי המשפחה, אנרי, שנושא את טראומת ההישרדות במחנה ההשמדה אושוויץ. בסרט, מישל ואחיו שארלי מנסים לגלות איזה סוד אנרי מסתיר מפניהם. הוא מדבר מול קהלים של סטודנטים, כשבבית הוא שומר על שתיקה רועמת. זיכרון השואה נוכח הגם כשהוא מושתק.

קישקה, יליד לייז' שבבלגיה, עלה לישראל ב-1974 בעקבות מלחמת יום הכיפורים. לאחר עלייתו לישראל למד במשך ארבע שנים בבית הספר "בצלאל". הוא אייר עשרות ספרים לילדים ולמבוגרים, עיתונים ועוד. בשנת 2008 זכה בפרס דוש לקריקטורה.

ספרו "הדור השני - דברים שלא סיפרתי לאבא" יצא לאור בשנת 2012. הסרט שמבוסס עליו הוקרן בחודש מאי השנה בפסטיבל קאן. את הסרט, קופרודוקציה בלגית-צרפתית, ביימה ורה בלמונט. בשבוע הבא הוא יעלה גם בבלגיה.