-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מי יכול לקנות דירה בתל אביב? הנתון שמקרב אותנו להיפוך המגמה

התייקרות הנדל"ן והריביות הפכו את קניית הדירה למשימה בלתי אפשרית. הכסף הנדרש להון עצמי גדל בצורה מטורפת בחצי שנה האחרונה. מחקר של פרופ' דני בן שחר מאוניברסיטת תל אביב מראה איזה עשירונים יכולים להרשות לעצמם דירה באילו ערים | פרשנות
שאול אמסטרדמסקי
19 בספטמבר 2022
10:03

איפה אתם יכולים לקנות דירה? בואו אני אספר לכם, איפה אתם כבר לא יכולים לקנות דירה. 

נתונים מטמטמים שפרסם בשבוע שעבר פרופ' דני בן שחר מאוניברסיטת תל אביב, מכים לי במוח עד עכשיו. בן שחר פרופ' בן שחר עורך מדד שנקרא "מדד נשיגות הדיור". שזה במילים בעברית אומר איפה אתם יכולים לקנות דירה ביחס להכנסה שלכם. מה שהוא הראה שבחצי השנה האחרונה מחירי הדירות בישראל עלו כל כך מהר וכל כך הרבה, שרוב המדינה כבר הפכה להיות לא בהישג ידם של רוב הישראלים. 

הנה הנתונים משקי בית בעשירון השישי, שזה ככה באזור השכר הממוצע בישראל, יכולים לקנות דירת 4 חדרים טיפוסית, רק בבאר שבע ובחיפה. בכל יתר הערים הגדולות, באזור שבין באר שבע לחיפה – הם לא יכולים משום שאין להם מספיק כסף בשביל להביא הון עצמי. אפילו אם היה להם הם לא יוכלו לעמוד בהחזר החודשי של המשכנתה. 

אם מטפסים קצת לעשירון השביעי, הם יכולים לקנות דירת 4 חדרים גם בחדרה וגם באשדוד. בעשירון השמיני אפשר להיכנס גם לפתח תקווה ובני ברק. פרופ' בן שחר כתב: "ירושלים, רמת גן ותל אביב אינן נמצאות בהישג ידם של אנשים מהעשירון השמיני ומטה". אלה אנשים ש-80% מהאוכלוסייה משתכרים פחות מהם אפילו הם לא מסוגלים לקנות דירות.

למעשה משקי הבית היחידים שיכולים לקנות דירה בתל אביב הם מהעשירון העשירי. רק להם יש הון עצמי גבוה מספיק ורק הם יכולים לעמוד בהחזר חודשי ממוצע. תשבו חזק, של 15,000 שקלים בחודש לדירת 4 חדרים. מי מסוגל לשלם מחירים כאלה? מעט מאוד אנשים. 

יותר מזה, פרופ' בן שחר מראה שבחצי השנה האחרונה לבדה, בגלל עליית הריבית ועליית המחירים, ההון העצמי שאנשים צריכים להביא מהבית רק בשביל לקחת את המשכנתה עלה בממוצע ברבע מיליון שקל. 

למה אני מספר לכם את כל זה? כי נדמה לי שהנתונים האלה מעידים עד כמה גדולה חבית אבק השריפה החברתית שכולנו יושבים עליה. מי שהספיקו להיכנס לשוק הזה ולקנות דירה, הספיקו אבל הם עשו את זה במחיר מטורף ומי שלא הספיקו, עכשיו רוב ישראל פשוט לא נמצאת בהישג ידם, מה זה אומר?

זה אומר שאולי אנחנו אשכרה מגיעים לנקודה תכף שלא יהיו מספיק אנשים שיכולים לקנות דירות ואז אולי המחירים יתמתנו. אולי אפילו יירדו, מי יודע? אבל חוץ מזה, זה אומר שאולי הכלכלה מתפצלת לשניים לכל מי שהצליחו לקנות דירה, וגם יעבירו אותה הלאה בירושה ולכל אלה שלעולם ישלמו שכירות למישהו אחר. 

אולי אנחנו מגיעים לנקודה תכף שלא יהיו מספיק אנשים שיכולים לקנות דירות ואז אולי המחירים יתמתנו