חברי הרשימה המשותפת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הדילמה של לפיד: האם לתמוך בפסילת בל"ד - ולהתעמת עם עודה וטיבי?

חד"ש-תע"ל העבירו מסר חריף לרה"מ. בלשכת לפיד אמרו כי עדיין לא גיבש החלטה סופית בעניין • סקר ערוץ מכאן: עלייה קלה בשיעור ההצבעה בקרב החברה הערבית
מיכאל שמש וסולימאן מסוודה
18 בספטמבר 2022
21:39
עודכן ב 22:05

גורמים ברשימת חד"ש-תע"ל העבירו מסר חריף לראש הממשלה יאיר לפיד, לפיו אם יתמוך בפסילת בל"ד, יראו זאת בחומרה רבה, לדבריהם. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. איימן עודה ואחמד טיבי אמרו כי פעולה כזו תהיה דיכוי פוליטי של האזרחים הערבים במדינה. 

בלשכת ראש הממשלה הבהירו שלפיד עדיין לא גיבש החלטה סופית בעניין, כשהדילמה היא אם לתמוך בפסילה ולהיכנס לעימות מול חברי כנסת הערבים, או לוותר ולקחת סיכון באיבוד של עשרות אלפי קולות. 

בתוך כך, אחרי פיצול הרשימה המשותפת וסגירת הרשימות לכנסת, סקר ערוץ מכאן 33 מצביע על עלייה קלה בשיעור ההצבעה בקרב החברה הערבית. מהסקר עלה כי שיעור ההצבעה בחברה הערבית צפוי לעמוד על 40.05%, לעומת 39% בסקר הקודם.

עוד עלה כי כ-33% מהמשיבים יצביעו לרע"ם של מנסור עבאס אם מפלגת בל"ד תפרוש, כ-21% יצביעו לחד"ש-תע"ל של איימן עוד ואחמד טיבי וכ-5% יצביעו למפלגות הציוניות. כל זאת ברקע הגשת הבקשה לוועדת הבחירות המרכזית בידי מפלגת ישראל ביתנו, לפסול את יו"ר מפלגת בל"ד סאמי אבו שחאדה, בחשד כי הוא מפר את סעיף 7א' בחוק יסוד הכנסת, בשל התבטאויותיו לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות ועוד.