בית ספר

שביתה בבתי הספר במזרח ירושלים בדרישה לביטול ה"ישראליזציה"

ארגונים פלסטיניים במזרח העיר מחו על תוכנית הלימודים הישראלית. אותם גורמים דורשים שבתי הספר ילמדו תכנים ממערכת החינוך הפלסטינית-ירדנית • חבר בוועד ההורים של מזרח ירושלים: מוחקים חלקים מספרי הלימוד, אם זה ימשיך נצא לשביתה ארוכה יותר
סולימאן מסוודה וורד פלמן
19 בספטמבר 2022
12:04
עודכן ב 17:11

בתי ספר רבים במזרח ירושלים סגרו את שעריהם היום (שני) והכריזו על שביתה כללית - במחאה על ״הישראליזציה״ של מערכת החינוך במזרח העיר. הארגונים שמובילים את השביתה מאיימים שכל עוד עיריית ירושלים לא תחזור בה מהרצון לתת תקציבים בהכנסת מערכת החינוך הישראלית לבתי הספר - השביתה תימשך. בשלב זה הושבתו הלימודים בחלק מהמוסדות שמקבלים תקציבים מהעירייה, מהאו״ם ועוד כמה בתי ספר פרטיים.

מנהלת המחלקה לפיתוח מדיניות בעמותת עיר עמים, עורכת דין אשרת מימון אומרת: "לימוד תכנית הלימודים של הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים נתמכת לא רק בהסכמי אוסלו, אלא גם במשפט הבינלאומי ובזכותם של הילדים לחינוך על פי תרבותם ושייכותם הלאומית, זכותם לשוויון בחינוך, לחירות ולהגנה על זהותם". לדבריה הרשויות הישראליות הזניחו את תשתיות מערכת החינוך במזרח ירושלים, והובילו למחסור של 3,517 כיתות עם הזנחה של לפחות 40 אלף תלמידים ללא מקום לימודים. 

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון צייצה בחשבון הטוויטר שלה בתגובה למתרחש ואמרה: "לא נאפשר ללמד חומר הסתה נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל. בתי ספר במזרח ירושלים שבחומרי הלימוד שלהם חיילי צה"ל הוצגו כרוצחים, למחבלים ניתנו שבחים ועודדו בהם טרור - חויבו לתקן את החומרים, אחרת רשיונם ישלל". עוד הוסיפה ואמרה: "לא נאפשר לבתי ספר מתוקצבים לקדם הסתם, שנאה וטרור".

עדל גזאוי, חבר בוועד ההורים של מזרח ירושלים, אמר לכאן חדשות כי הוחלט להשבית את הלימודים ליום אחד כי הם לא מוכנים שייפגעו בבתי ספר שמלמדים את התוכנית הפלסטינית. "יש לנו את התרבות וההיסטוריה שלנו", אמר והסביר כי בתקופה האחרונה איימו על בתי ספר פרטיים שאם ילמדו את הספרים של הרשות הפלסטינית יסגרו אותם. לדברי גזאוי, "מוחקים חלקים מספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית ואנחנו לא מוכנים לזה".

עוד סיפר גזאוי לכאן חדשות כי בעקבות מצוקת המחסור בכיתות, הורים עוברים לבתי ספר עירוניים חדשים שמלמדים את התוכנית הישראלית כי אין להם אפשרות אחרת. "היום העברנו מסר קטן ואם זה ימשיך באותו הכיוון נצא לשביתה ארוכה יותר", הוסיף.

לדברי עיריית ירושלים היא "עושה מאמצים רבים לאפשר לכלל התלמידים בעיר לימודים על פי רצונם, תוך מתן אפשרות גם לבחירה בתכנית הלימודים הישראלית, ללא שום כפייה של תכנית זו. ההכרזה על השביתה נעשתה ע"י גורמים פוליטיים במזרח ירושלים, ולא ע"י בתי הספר או ועד ההורים".

בנוסף, אמרו בעירייה כי "המחאה המדוברת אינה קשורה לתכנית הלימודים הישראלית, אלא להנחיה של משרד החינוך שנתמכת באופן מלא ע"י עיריית ירושלים, ללמד באמצעות ספרי לימוד המותאמים לסטנדרטים של אמנת אונסק״ו לחינוך, ללא הסתה בחומרי לימוד. אגף החינוך הערבי בעיריית ירושלים הודיע אמש להורים ולתלמידים כי הלימודים יתקיימו היום כסדרם, והנחה את המנהלים ואת הצוותים החינוכיים להתייצב לעבודה כרגיל ולקבל את התלמידים".

לפני כחמש שנים החלה עיריית ירושלים במהלך אסטרטגי חסר תקדים ושנוי במחלוקת, של הטמעת מערכת החינוך הישראלית בבתי הספר במזרח ירושלים, במקום מערכת החינוך הפלסטינית-ירדנית. בהתחלה היה מדובר ב-1% מבתי הספר שלימדו את מערכת החינוך הישראלית. כיום, מדובר כבר על 15%. במערכת החינוך הוכנסו אלמנטים ישראליים על חשבון הפלסטיניים. לא מדובר בשינוי טוטאלי של ספרי הלימוד, אלא פיקוח ושינויים קטנים שבוצעו בתוכן.

הארגונים הפלסטיניים, בראשם פת"ח, התנגדו נמרצות לתהליך הזה, תמכו בבתי ספר שמלמדים את מערכת החינוך הפלסטינית במזרח ירושלים ועשו שיימינג להורים ומנהלי בתי ספר שהצטרפו למהפכת לימודי מערכת החינוך הישראלית. בהתחלה, בתי ספר פרטיים הושבתו, אבל בתי ספר אחרים שמלמדים את מערכת החינוך הישראלית נרתעו מהשיימינג (ביוש) ומאיומים של ארגונים הפלסטיניים, והחליטו להצטרף (בעל כורחם) לשביתה.