דימונה, ארכיון
צילום: כאן חדשות

זכו בהגרלת דיור-ציבורי - וקיבלו תנאים מחמירים מהמדינה

זוכי ההגרלה נדרשו להפקיד ערבות בגובה של חמישה חודשי שכירות במזומן, להסכים להתפנות בעת הצורך בתוך שלושה חודשים ולוותר על הסיוע בשכר הדירה מהמדינה - בתמורה לקיזוז בחצי משכר הדירה בשוק החופש • משרד הבינוי והשיכון: מדובר בהליך ייחודי, וההשתתפות בו וולונטרית
נופר משה
20 בספטמבר 2022
12:13

נתמכים של מערכת הרווחה שזכו בהגרלה של דיור-ציבורי להשכרה, גילו רק לאחר ההגרלה כי התנאים שהציבה המדינה מחמירים ביותר. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. מדובר ב-100 דירות קטנות בדימונה שמשרד הבינוי והשיכון לא הצליח למכור. בין השאר נדרשו הזוכים להפקיד ערבות בגובה של חמישה חודשי שכירות במזומן, להסכים להתפנות בעת הצורך בתוך שלושה חודשים ולוותר על הסיוע בשכר הדירה מהמדינה בתמורה לקיזוז בחצי משכר הדירה בשוק החופשי.

הידיעה המלאה, מתוך "סדר יום" בכאן רשת ב

מנכ"ל פורום הדיור הציבורי, דני גיגי, מסר בתגובה: "אנחנו לא מופתעים ששוב המדיניות של משרד השיכון בהובלת השר זאב אלקין פועלת נגד הדיירים וחסרי הדירה. מאז הקמת הממשלה ומינוי השר אלקין, המשרד מפנה משפחות לרחוב, לא רכש אף דירה חדשה מתקציבים חדשים, הזניח את הדירות ופועל נגד משפחות חד-הוריות. מדובר במדיניות שמיועדת לאט-לאט לחסל גם את מעט הדיור הציבורי שנשאר כאן, למרות שכבר עכשיו חסרות בישראל מאות אלפי דירות ציבוריות ביחס למה שקיים בעולם".

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "ראשית, נציין כי כללי הזכאות לדיור ציבורי הינם אחידים ושוויוניים בכל הארץ, בערים מסוימות נוצר עודף מלאי אשר אינו נדרש לממתינים באותה רשות מקומית, והמשרד מוכר דירות אלו לטובת שימוש בתקבולים לרכישת דירות בהתאם לצרכי תור הממתינים בערים שונות.

"שנית, נדגיש כי בעיר דימונה ישנו עודף מלאי של יותר מ-100 דירות שמיועדות להימכר ועד להשלמת הליכי המכר המשרד מאפשר את השכרתן לאוכלוסיות שאינן זכאיות לדיור ציבורי ובהתאם לחוזה שכירות סטנדרטי שכפוף להוראות חוק השכירות והשאילה. יובהר כי מדובר בהליך ייחודי וההשתתפות בו וולונטרית ולכל זכאי עומדת האפשרות לבדוק כדאיות הסיוע בשכ"ד למול כדאיות ההשתתפות בהליך זה ולבחור את הפתרון האופטימלי עבורו.

"לעניין תחליפיות ההטבה, נציין כי מחירון שכר הדירה עבור דירות במלאי הדיור הציבורי נמוך ממחירי השוק, ועל מחיר זה עוד מתבצעת הפחתה בחצי של המחיר. שכר הדירה אותו ישלמו הזכאים בתכנית זו נמוך באופן מובהק מזה אשר ישלמו עם סיוע בשכר דירה בשוק החופשי".