איברהים ראיסי

רוסיה על הכוונת: ביידן נואם על בימת האו"ם

ראיסי פנה לארה"ב וטען שאיראן מרגישה נבגדת. הוא הניף מעל בימת האו"ם את תמונתו של מפקד כח קודס שחוסל וכינה אותו "לוחם חופש" • השגריר ארדן יצא מהאולם עם תחילת הנאום
שחר אלהרל
21 בספטמבר 2022
16:27
עודכן ב 18:13

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נאם היום (רביעי) בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק וניצל את הבמה כדי לתקוף את פוטין על רקע המלחמה באוקראינה: "רוסיה הפרה ללא בושה את העקרונות המרכזיים של אמנת האו"ם. אף אחד לא איים על רוסיה ואף אחד חוץ ממנה לא חיפש קונפליקט. המלחמה באוקראינה היא מלחמה של איש אחד". 

ביידן הוסיף בנאומו: "פוטין במילותיו שלו אמר ממש לפני שפלש לאוקראינה 'אוקראינה נוצרה על ידי רוסיה. מעולם לא הייתה מדינה אמיתית. ועכשיו אנחנו רואים התקפות על בתי ספר, תחנות רכבות, בתי חולים ושלל אתרים מרכזיים של התרבות האוקראינית, ועדויות למעשי הזוועה ופשעי המלחמה הרוסים. המלחמה הזאת היא על חיסול הזכות של אוקראינה להתקיים כמדינה". 

בנאומו הזכיר ביידן גם את ישראל, ואמר כי ארה"ב מחויבת לביטחונה ותומכת בפיתרון שתי המדינות: "אנחנו נמשיך לקדם שלום מתמשך ובר קיימא באמצעות מו"מ בין היהודים ומדינת ישראל לבין העם הפלסטיני. ארה"ב מחויבת לביטחונה של ישראל לחלוטין, ומו"מ במסגרת פתרון שתי המדינות הוא עדיין לעמדתנו הפתרון הטוב ביותר להבטיח את הביטחון והשגשוג של ישראל בעתיד, תוך נתינת מדינה לפלסטינים – מדינה לה הם ראויים. שני הצדדים צריכים לכבד את הזכויות של האזרחים שלהם. שני העמים נהנים מזכויות שוות של יושר וחירות". 

נשיא איראן אבראהים ראיסי נאם גם הוא בעצרת והתייחס לסוגיית הגרעין, אך לפני כן הרים תמונה של מפקד כוח קודס שחוסל וכינה אותו "לוחם חופש שהפך לקדוש". הוא טען כי פיתוח הגרעין של איראן נועד למטרות שלום. עם תחילת נאומו של הנשיא האיראני יצא שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן מן האולם במחאה ואמר: "האו"ם ירד היום לשפל מוסרי חדש".

ראיסי התייחס להסכם הגרעין וההתנהלות במשא ומתן מול ארצות הברית ואמר: "כשאיראן הסתמכה על ארצות הברית, היא נבגדה. לאחר החתימה של הסכם הגרעין, שהתקבל ואושר על ידי האו"ם - ההסכם הופר באופן חד צדדי על ידי ארצות הברית". ראיסי טוען שכולם יודעים שמטרות היכולות הגרעיניות הן לשלום ואנושיות, ואינו איום. "איראן לא מבקשת להשיג נשק גרעיני, לנשקים כאלה אין מקום בדוקטרינה שלנו", המשיך ראיסי.

עם תחילת הנאום יצא שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן מהאולם. "האו"ם ירד היום לשפל מוסרי חדש. בזמן שבאיראן משטר האייתוללות רודה באזרחיו, רוצח נשים שלא כיסו את ראשן ומממן פיגועי טרור ברחבי העולם, כאן באו"ם, שהוקם כדי למנוע זוועות כאלה, נשיא איראן, הרוצח מכחיש השואה, מקבל במה כדי להפיץ את שנאתו", אמר ארדן.

ראיסי דיבר גם על הסוגייה הפלסטינית ואמר: " יש פתרון אחד לכל השטחים הפלסטיניים והוא משאל עם שמסתמך על הקולות של שלושת הדתות - מוסלמים, נוצרים ויהודים". ראיסי המשיך "האזור לא ראה כוח הכובש וברברי כמו המשטר הציוני. ההרגע של ילדים ונשים נמצאים בהיסטוריה של המשטר הציוני ובמלחמות עזה".

"אנו מעוניינים לקיים יחסים טובים ומועילים עם כל אומות העולם ובמיוחד שכנותינו. מלחמה היא לא פתרון לכלום", המשיך. "שלום, שיח, דיאלוג הוא הפתרון. נוכחותה של איראן באזור חזקה ומוכנותה לסייע בפתרון סכסוכים באזור היא ניכרת", אמר ראיסי.