עוד יום - מהדורת סופ"ש

הסקרים שלפני החגים, מלחמת הספרים בירושלים ואופיום להמונים

אחרי סגירת הרשימות: סוקר כאן חדשות דודי חסיד עם תמונת מצב של המערכת הפוליטית • בתי הספר במזרח ירושלים שובתים: סולימאן מסוודה על הקרב על הנרטיב ונגד תהליך הישראליזציה • ממצאים בני 4,000 שנה שופכים אור על התרבות הכנענית שכללה גם שימוש בסמים קשים: ד"ר רון בארי, רשות העתיקות
יואב קרקובסקי
22 בספטמבר 2022
07:47
עודכן ב 24 ספטמבר 14:01

שלום לכם. גם היום, כמדי סוף שבוע, ננסה להבין יחד קצת יותר מה עומד מאחורי הכותרות שליוו אותנו השבוע.

האזינו למהדורת הסופ"ש של "עוד יום"

נתחיל בסקרים של אחרי סגירת הרשימות. עוד רגע החגים, רוב המפלגות רחוקות מלפתוח בקמפיין, הן ממתינות. אבל אנחנו לא ומיד עם סגירת הרשימות החלו הסקרים כדי למדוד את מידת ההשפעה של "הרשימה המפורקת", איך משפיעה אפקט הפרידה בין חד"ש-תע"ל של טיבי ועודה ממפלגת בל"ד הבדלנית.

דודי חסיד, סוקר כאן חדשות ומנכ"ל מכון קאנטר, לא איתר שינויים בגושים - לפחות לא בינתיים. אנחנו ננסה לברר איתו מה הוא הרגע שבו יש שינוי במפת הסקרים וכמה מבינינו מתלבטים עדיין, אחרי ארבע מערכות בחירות כל כך צמודות וכל כך קרובות.

זה קורה ועובר לנו מתחת לראדר. בתי הספר במזרח ירושלים שובתים. למה זה קורה? מי עומד מאחורי הקריאה להורים שלא לשלוח את הילדים לבתי הספר? ומה הקשר בין השביתה הזו לתהליכים עמוקים הרבה יותר שעוברים על החברה הפלסטינית במזרח העיר? סולימאן מסוודה, בוגר מערכת החינוך במזרח ירושלים, יסביר על המאבק החינוכי-לאומי שגורם לשביתה חלקית בבתי הספר במזרח העיר.

"אופיום להמונים" זה ביטוי ידוע של המאה ה-20. אבל למעשה האופיום היה נפוץ כבר לפני 4,000 שנה. איפה? כאן בארץ ישראל, או "כנען" כפי שנקראה אז. רק השבוע נמצאו שיירים של אופיום בכלי חרס שנמצאו באתרי קבורה שנטמנו בתל יהוד. אז מה היה השימוש באופיום? מי השתמש בזה? ולמה זה נמצא באתר קבורה עתיק? ד"ר רון בארי, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, יהיה כאן איתנו כדי להעמיק, "לחפור" ולהסביר לנו.