בורחים מרוסיה
צילום: רויטרס

הרוסים על הגדרות: אלפי רוסים נמלטים לגבולות, כרטיסי הטיסה אזלו

לאחר ההכרזה של פוטין על גיוס לצבא, אזלו כרטיסים בכיוון אחד לכל היעדים ממוסקווה בסכומים של אלפי דולרים. לפי מנוע החיפוש סקיי-סקאנר אין כרטיסים ליציאה ממוסקווה בשום מחיר
שרון עידן ועמיחי שטיין
22 בספטמבר 2022
11:13
עודכן ב 12:37

אחרי הכרזת פוטין על גיוס של מאות אלפי אנשים לצבא למלחמה נגד אוקראינה, כל כרטיסי הטיסה העתידיים ממוסקווה נמכרו ולכל היעדים. מדובר על כרטיסים בכיוון אחד שמגיעים לסכומים של אלפי דולרים. במנוע החיפוש סקיי-סקאנר, המאתר טיסות מכל ייעדי העולם מדווחים היום (חמישי), כי אין כרטיסים ליציאה מהעיר בשום מחיר.

רב מוסקווה הגולה פנחס גולדשמידט אמר בריאיון לתמר אלמוג בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "המצב רק יחמיר, ממליץ לכל מי שיכול לצאת - שייצא". לדבריו, החיים במוסקווה היו נורמלים עד הכרזת פוטין על גיוס חלקי. אוכלוסיית הגברים ובעיקר הצעירים מצויים בבהלה דרסטית, כשהשאלה המרכזית היא עד מתי לא יוכלו לצאת מהמדינה. "40 אלף איש זכאי חוק השבות, מחכים בתור לשגרירות מוסקווה", המשיך גולדשמידט.

משמר הגבול בפינלנד, שחולקת גבול עם רוסיה, דיווח שבמהלך הלילה האחרון החלה עלייה בכמות הרוסים שמבקשים לצאת מהמדינה, ולחצות את הגבול למדינה הנורדית. גורם נוסף במשמר הגבול הפיני טען שמאתמול חצו בערך כ-4,800 רוסים לפילנד. כאלף ומאה אנשים יותר מאשר בשבוע שעבר. יחד עם זאת מספר חוצי הגבול נמוך ביחס למספר האנשים שעוברים את הגבול מרוסיה לפינלנד בסוף שבוע נורמטיבי.

חברת התעופה אל-על שוקלת להוסיף עוד טיסות למוסקווה על רקע ההערכה כי עשרות אלפים בעלי אזרחות ישראלית נמצאים במוסקווה ורוצים לשוב. אל-על היא אחת מהחברות הבודדות שהמשיכו לבצע טיסות לרוסיה במהלך המשבר והלחימה באוקראינה. 

גאורגיה ומונגוליה דיווחו על עומסים כבדים במעברי הגבול מרוסיה. אזרחים רבים מנסים לעזוב את המדינה, בעקבות ההכרזה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שנאם בטלוויזיה על גיוס חלקי לצבא. לדברי שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, יגויסו כ-300 אלף חיילים באופן הדרגתי.

השתתף בהכנת הידיעה: איתמר מרגלית