סופרמרקט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן חתם על צו לביטול המכס על הייבוא של שורה נוספת של מוצרי מזון

בצו עליו חתם שר האוצר נכללים שמנים צמחיים, רטבים, פירות מיובשים, מאפים, חטיפים וריבות • ביום שני חתם ליברמן גם על ביטול המכס על ייבוא דגים טריים
ליאל קייזר
22 בספטמבר 2022
16:42

על רקע עליית המחירים, שר האוצר אביגדור ליברמן חתם היום (חמישי) על צו לביטול המכס על ייבוא שמנים צמחיים, רטבים, פירות מיובשים, מאפים, ריבות וחטיפים. ביום שני חתם ליברמן גם על ביטול המכס על ייבוא דגים טריים. זאת, כשבחודש אוגוסט ירד מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.3% - יותר מהמצופה, ובסך הכול האינפלציה ירדה ב-0.6% ביחס לחודש שעבר ועומדת על 4.6%.

עם זאת, לאחר "ניקוי" הנתונים על מחירי הדלק, הפירות והירקות, רואים ש"אינפלציית הליבה" ממשיכה לעלות. בנוסף, בעקבות הודעת הבנק הפדרלי בארצות הברית על העלאת הריבית במדינה ב-0.75% גם הריבית בישראל צפויה לעלות. כעת, הגיעה הריבית בארצות הברית רמה שהייתה בה בשנת 2008 ועומדת על 3.25%. בפעם הקודמת שבה העלה הבנק המרכזי של ארצות הברית את הריבית בשיעור דומה הייתה בסוף יולי. אז השלים הבנק העלאת ריבית של 1.5% תוך חודשיים - דבר שלא קרה מאז שנות ה-80. 

לפני כשבועיים, פורסם לראשונה בתוכנית משחקי הכיס בכאן 11 כי היבואנים הגדולים בתחום מוצרי התינוקות דרשו בחודשים האחרונים עדכון מחירים לחודשים יולי, אוגוסט וספטמבר, למרות ההבטחות להקלות ברפורמת הייבוא. היבואנים טוענים שהם מתמודדים עם עליות במחירי החשמל, הדלק, חומרי הגלם ושכר העבודה - וכך צפויים להתייקר העגלות, העריסות ומושבי הבטיחות לתינוקות.

בנוסף, החל מ-1 בנובמבר תעלה חברת יוניליוור את מחירי מוצריה לנוכח ״הגידול בעליות השונות במחירים שהתרחשו בשנים האחרונות, אשר לא מאפשרים לנו לספוג את העלויות הללו". כך נכתב לקמעונאים השונים במכתב שנשלח במייל. בין מוצרי החברה שיתייקרו: כריות, קורנפלקס דלי פקאן, מותג בדין, מותג אקס דאורדורנט, המותג פינוק ועוד. החברה הוסיפה כי העלייה במחיר הקרמבו תיכנס לתקופה בשניים באוקטובר.