-
צילום: אי-פי

מה לפיד מנסה להשיג עם נאום פתרון שתי המדינות?

השמאל בירך, הימין תקף - ושר ביטחון אחד שתק. נאומו של לפיד מנסה לקבוע סדר יום, ובעיקר להכניע את היריב המרכזי שלו בבחירות הקרובות. ב-1 בנובמבר נדע האם ההימור השתלם
עמיחי שטיין
23 בספטמבר 2022
07:04

"חזון שתי מדינות לשני עמים - הוא הדבר הנכון לביטחון ישראל". עשרת המילים הללו בנאומו של ראש הממשלה לפיד בפני עצרת האו"ם, החזירו לחיינו את הויכוח שנדמה היה שכבר נשכח: "יש פרטנר או אין פרטנר" ו-"האם חזון שתי המדינות יכול בכלל לעבוד". סוגייה שהעולם בשנים האחרונות מבטא בעיקר כמס שפתיים, פתאום חזרה לקדמת הבמה.

רבים תוהים מה עבר בראשו של לפיד כשתכתב את הנאום שבו הצהיר כי הוא מאמין בחזון שתי המדינות. הוא כמובן אומר שזאת האמונה הכנה השלו, אבל השאלה הגדולה היא – למה עכשיו? 40 יום לפני הבחירות. האם הוא רוצה לעודד את ההצבעה במגזר הערבי? האם הוא רוצה לרסק למינימום את מפלגת העבודה או מרצ? או האם סתם הוא רוצה להראות שיש לו גוש מאוחד.

בסופו של דבר, התשובה היא קצת מכל דבר, אבל נראה עיקר מטרתו הייתה לקבוע סדר יום. להביא אותו ואת נתניהו לקרב ראש מול ראש ולהוציא מהמשחק את השחקן השלישי. בשעות שאחרי השמאל בירך, הימין תקף, ורק אדם אחד שתק. בני גנץ אולי היה האדם היחיד במערכת הפוליטית שלא הגיב לנאום שתי המדינות של לפיד. ואפשר להבין אותו, הוא כלוא במציאות מאתגרת במיוחד משתי סיבות: במפלגה שבה מצד אחד נמצאים גדעון סער וזאב אלקין ומן העבר האחר גדי אייזקנוט, והוא מצד אחד לא רוצה לעצבן את מצביעי השמאל אבל גם את מצביעי הימין.

בדיוק כמו בימי העימות סביב הגרעין האיראני (זוכרים? זה היה רק לפני כמה שבועות) ללפיד יש עניין לגמד את גנץ, לא פחות מלהתעמת עם נתניהו. בהתבטאות עצמה לפיד לקח לא מעט סיכון, אולי ירוויח כמה מצביעים שיתלהבו מעמדתו, אבל הוא עלול לגרום למרצ ולעבודה לרקוד עם אחוז החסימה. אבל נראה שלפיד ידע שזאת הולכת להיות חלק מהארוחה – והוא מכוון כרגע להיות המפלגה הגדולה, גם אם הגוש לא יהיה גדול.

רק ב-1 בנובמבר נדע האם הנאום השתלם, או האם חזון שתי המדינות הקריס את חזון המדינה של לפיד. ואי אפשר לסיים בלי קצת פרקטיקה: לפיד לא הציג בנאומו הצעה איך להגיע לפתרון שתי המדינות, לא נתן מפת דרכים – ובעיקר הוא גם מסרב לפגוש כרגע את אבו מאזן, מה שמעורר תהיות עם מי הוא מתכוון להגיע לפתרון הזה. אולי יגלה לנו, אחרי הבחירות.