אבו מאזן באו"ם
צילום: אי-פי

מה לא נאמר בנאום אבו מאזן?

יו"ר הרשות הפלסטינית דיבר על תוכנית אוסלו והכריז שאין פרטנר לשלום, ומנגד, נמנע מהתייחסות לביטול ההכרה בישראל, ונזהר מהמילה שואה
אליאור לוי
23 בספטמבר 2022
21:11

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים היום (שישי) את ישראל באו"ם בשורה של פשעים וברצח ילדים ברצועת עזה. הנאום היה נוקשה, קודר, מלא ייאוש ולא תמיד מדויק מבחינת העובדות, אבל גם לא כזה ששובר את הכלים.

 

בנאומו אמר כי ישראל הרסה את פתרון שתי המדינות ואת הסכמי אוסלו, ואין פרטנר לשלום. בנוסף, האשים את ישראל בשורת פשעים בהם בפגיעה במקומות הקדושים, כפיית תוכנית לימודית במזרח ירושלים, מתן אפשרות לארגוני טרור יהודיים לפעול בחופשיות ורצח העיתונאית אבו עאקלה שנעשה, לטענתו, במכוון. עקב כך הודיע כי הפלסטינים יפנו לבית הדין הבין-לאומי בהאג.

הוא התייחס גם לתוכנית החלוקת משנת 1947 וקרא לבצעה, אך לא הזכיר את התנגדות מדינות ערב לתוכנית. בדבריו נזהר אבו מאזן בלשונו, כשנמנע מהשימוש במילה שואה.

"נקודות האור" העולות מהנאום הן שעבאס לא הכריז מפורשות על ביטול ההכרה בישראל ועל הפסקת התיאום הביטחוני ואף הדגיש מספר פעמים שהרשות הפלסטינית נלחמת בטרור ותמשיך לעשות כן. בנוסף, התייחס לנאומי ביידן ולפיד ואמר כי התייחסותם לפתרון שתי המדינות היא התפתחות חיובית אך המבחן האמיתי הוא מעשים.