מעצר במחאה ברוסיה
צילום: אי-פי

ארה"ב מזהירה את רוסיה: לשימוש בנשק גרעיני באוקראינה יהיו "השלכות קטסטרופליות"

היועץ לביטחון הלאומי של הבית הלבן ג'ייק סאליבן מסר את ההצהרה על רקע דבריו של פוטין במהלך הצהרתו על צו הגיוס של 300 אלף רוסים לצבא המדינה, בה שיגר גם מסר מרומז על שימוש בנשק גרעיני • כצפוי: רוב מוחץ במחוזות האוקראיניים הכבושים הצביעו במשאל העם בעד סיפוח לרוסיה
יואב זהבי
25 בספטמבר 2022
23:27

היועץ לביטחון הלאומי של הבית הלבן, ג'ייק סאליבן, אמר היום (ראשון) כי "יהיו השלכות קטסטרופליות" אם רוסיה תשתמש בנשק גרעיני באוקראינה זאת, על רקע דבריו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך הצהרתו על צו הגיוס של 300 אלף רוסים לצבא המדינה, בה שיגר גם מסר מרומז על שימוש בנשק גרעיני. במקביל, בשטחים הכבושים במזרח ובדרום ממשיכים התושבים להצביע במשאל העם אודות סיפוח לרוסיה. כצפוי, פרסמו היום הרוסים סקרים שמהם עולה כי ישנו רוב מוחלט בעד הסיפוח.

לפי המדגמים שערך גוף מחקר רוסי בשם RIPSI שמושבו בחצי האי קרים, ביום הראשון של משאל העם 94% מהמצביעים בדונייצק תומכים בהצטרפות לרוסיה, בלוגנסק 93% בעד הסיפוח, 87% בזפרוז'יה ו-80% בחרסון. במערב נתפס משאל העם במערב כאמתלה להסלמת התקיפות - כי כל שטחי הפדרציה הרוסית שמוגנים, ואולי יהיו עוד שטחים כאלה, בחוקה הרוסית הם ללא שום ספק תחת הגנה מלאה של המדינה.

פוטין לוחץ על הגז | האזינו להסכת עוד יום

בינתיים, נאלצים במוסקווה להתמודד גם עם המחאות ברוסיה נגד צו הגיוס הכללי שרק הולכות ומסלימות, כשהיום נרשם לראשונה שימוש בנשק חי מצד כוחות הביטחון במטרה להרחיק מפגינים. ארגוני מעקב דיווחו כי אמש נעצרו יותר מ-700 במחאות. מאז הכרזתו של פוטין על הגיוס נעצרו ברוסיה יותר מ-2,000 בני אדם.

ברקע, אלפי רוסים ממשיכים לחצות גם היום את הגבול כדי להימלט מאימת הגיוס לצבא הרוסי, אך במדינות השכנות כבר מתחילים להטיל עליהם מגבלות. ליטא, לטביה ואסטוניה כבר הודיעו כי הן מסרבות את כניסתם של "הפליטים החדשים" ואילו פינלנד הודיעה שלשום כי גם היא תגביל באופן משמעותי כניסה של אזרחים רוסים לשטחה. 

רק שלשום חצו את הגבול מרוסיה לפינלנד יותר מ-7,000 בני אדם. מדובר בכפול מהכמות שחצתה את הגבול ביום ההכרזה על צו הגיוס. שר החוץ הפיני פקה האוויסטו אמר שלשום במסיבת עיתונאים מניו יורק כי תימנע כניסתם של רוסים לפינלנד מטעמי תיירות בלבד. המדיניות תחול גם על אשרות שכבר הונפקו בידי פינלנד והן על ידי מדינות שנגן אחרות: ״אנחנו מטילים כאן מגבלות קפדניות משלנו. אני מאמין שההפחתה תהיה משמעותית מאוד״.

במקביל, ארצות הברית ממשיכה לחמש את אוקראינה. הערב אמר נשיא המדינה ולודימיר לזנסקי שאוקראינה קיבלה מארצות הברית מערכות הגנה אווירית מתקדמות. מדובר בפעם הראשונה בה אוקראינה מודה שקיבלה מערכת טילי קרקע-אוויר, מערכות להן חיכו מאז שמסירתה אושרה בוושינגטון לפני כחודש.

בתוך כך, אוקראינה מצמצמת את קשריה הדיפלומטיים עם איראן משום שסיפקה מטוסי תקיפה לא מאויישים לצבא רוסיה. משרד החוץ בקייב הודיע היום על ביטול ההאמנה של שגריר איראן ועל צמצום ניכר של הסגל הדיפלומטי בשגרירות האיראנית.

הלילה אמר הנשיא זלנסקי כי עד כה הפילו הכוחות האוקראיניים שמונה מלט"ים מתוצרת איראן. איראן הביעה צער על החלטתה של אוקראינה וקראה לה שלא להיות מושפעת מגורמים המבקשים לחבל בקשרים שבין שתי המדינות.