התפרעויות
צילום: דוברות המשטרה

התפרעויות אלימות במזרח ירושלים: עשרות רעולי פנים מיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון

לאחר המעצרים שבוצעו בחג בהר הבית והנאום התוקפני של יו"ר הרשות באו"ם: גנץ ואבו מאזן שוחחו על התיאום הביטחוני בין הצדדים. חמאס גינה: "מדובר בהתגרות ברגשותיו של העם הפלסטיני"
רועי קייס ונופר משה
26 בספטמבר 2022
20:37
עודכן ב 22:39

המתיחות בירושלים: גם הלילה (שני) התפתחו הפרות סדר ועימותים אלימים בין פלסטינים לכוחות המשטרה ומג"ב בכמה מוקדים במזרח ירושלים. עשרות רעולי פנים יידו אבנים ובקבוקי תבערה וירו זיקוקים לעבר הכוחות, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף, מפרי הסדר הציתו כמה פחים. אין נפגעים או נזק במקום.

מוקדם יותר היום, נעצרו באזור העיר העתיקה בירושלים 14 חשודים בגין הפרות סדר, יידוי אבנים וירי זיקוקים, תקיפת שוטרים והתבצרות במסגד בהר הבית תוך הפרת הסדר. מרבית העצורים הם תושבי מזרח ירושלים.

על רקע ההסלמה הביטחונית, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן צלצל לשר הביטחון בני גנץ, ובירך אותו לרגל ראש השנה. בשיחה בין השניים, שהייתה קצרה, גנץ הדגיש את הצורך לשמור על החוק והסדר ביהודה ושומרון והצורך להגביר את המשילות של הרשות הפלסטינית במקום. כמו כן, השניים דנו על התיאום הביטחוני בין הרשות וישראל. 

בחמאס תקפו את אבו מאזן ודובר חמאס, חאזם קאסם, אמר כי "מדובר בהתגרות ברגשותיו של העם הפלסטיני". לדבריו, השיחה משקפת את הנחישות של הנהגת הרשות "לסטות מהשורה" וההתנהגות הזו אינה מייצגת אף אחד מבני העם הפלסטיני.

משרד החוץ המצרי גינה מוקדם יותר את "ההפרות החוזרות והגוברת במסגד אל-אקצא". בהודעה שפורסמה בהתייחס לאירועים היום בהר הבית, נאמר כי "המשך הפרובוקציות במקומות הקדושים לאיסלאם יגבירו את המתיחות ויתדלקו את האלימות"


לקראת החג הוטל סגר על שטחי יהודה ושומרון והמעברים בעזה וישנה כוננות שיא בעקבות עשרות התרעות לפיגועים שיש בידי כוחות הבטחון. גורמי בטחון אמרו כי חמאס בעידוד אירן מציף את השטחים בנשק וכסף לביצוע פיגועים, ופיתה צעירים, גם כאלה שאין מאחוריהם כל אידיאולוגיה לבצע פיגועים. גורמי הביטחון ציינו את פעילות מנגנוני הבטחון למעצר מבוקש של חמאס בשכם והשלטת הסדר בעקבות המעצר נקודה חשובה לשיפור היציבות.

בתוך כך, גורמים במשטרה אמרו לכאן חדשות כי "המשימה המרכזית היא למנוע הסלמה באזור ירושלים והר הבית". במשטרה לא מזהים אינדיקציה לעימותים בערים המעורבות.