לב טהור

17 מחברי הכת החרדית "לב טהור" נעצרו במקסיקו

ה-17 נתפסו בפשיטה על מתקן הגירה בגבול גואטמלה. שניים מהם, אזרח קנדי ואזרח ישראלי, נעצרו בחשד לסחר בבני אדם ועבירות מין קשות • ישראל עמיר, שברח מהכת, השתתף בפשיטה כדי לזהות את בנו בן ה-3, אחותו ואחיו שעודם חברים בה. בנו אותר והשניים נחתו בארץ שלשום • קרובי משפחה של העצורים טוענים שהם מוחזקים בתנאים לא אנושיים וכי בידם אישורי שהייה חוקיים
נופר משה ואיתמר מרגלית
27 בספטמבר 2022
12:09

כלי תקשורת במקסיקו דיווחו הבוקר (שלישי) כי המשטרה המקומית פשטה ביום שישי על מתקן הגירה מקסיקני הסמוך לגבול עם גואטמלה ועצרו 17 מחברי הכת החרדית "לב טהור". במהלך הפשיטה נמצאו במתחם 26 מחברי הכת. שניים מהם, אזרח קנדי ואזרח ישראלי, נעצרו בחשד לסחר בבני אדם ועבירות מין קשות שדינן כ-20 שנות מעצר. ישראל עמיר, שברח מהכת לפני כמה שנים, וכמה מבני משפחתו, השתתפו בפשיטה כדי לזהות את בנו בן ה-3, אחותו ואחיו שעודם חברים בכת - בנו אכן אותר במקום, הועבר לחזקתו והשניים נחתו בארץ אמש.

שני מבוקשים אחרים לא נמצאו במקום ומעדויות החברים עזבו עם קבוצת חברים נוספת כיומיים לפני הפשיטה. חמישה אחרים עוכבו במקום וצפויים להיות מגורשים בגין שהות בלתי חוקית, ויתר האנשים ששהו במתחם הועברו למתחם של משרד הרווחה המקסיקני, שם הם צפויים להישאר ארבעה ימים.

הקונסול הישראלי נכח גם הוא במקום הפשיטה במטרה למנוע פעולות אלימות, לוודא כי לא מפרידים ילדים מאימם ועל מנת להנפיק מסמכי נסיעה למי שיידרש לכך. עם זאת, אחרי המעצר, מחו קרובי משפחה של העצורים בטענה שהם מוחזקים בתנאים לא אנושיים וכי יש להם את האישורים המתאימים לשהות במקסיקו.

מהקונסוליה הישראלית במקסיקו נמסר כי למרות ניסיונות השכנוע, הילדים והמשפחות להם צווי אפוטרופוס בישראל סירבו לחזור לארץ. "בקשה שלנו לגרשם לישראל צפויה להיענות בחיוב, אך לא נרצה כי יופעל כוח משמעותי מולם וגירוש אלים. יש לציין כי לנוכח תעודות התושבות שהשיגו בדרך לא דרך, עומדת בפניהם אפשרות להישאר במקום", הוסיפו. 

בחודש יולי בשנה שעברה כוחות המשטרה בגואטמלה וכוחות משטרה אמריקניים פשטו על מתחם הכת בגואטמלה. שלושה ממנהיגי הכת, שמעורבים בהתעללות ובחטיפת ילדים, נעצרו וצפויים לקבל עונש מאסר ארוך. זוהי אינה הפעם הראשונה בה נעצרים חברי הכת החרדית, כשרק שלושה חודשים קודם לכן נעצרו חבריה בעקבות אשמה של ניצול וחטיפת ילדים. אחד ממנהיגי הכת, אלעזר רומפלר, נמלט בשנת 2020 מהארץ לגואטמלה לאחר שנאשם בישראל בהתעללות נפשית ופיזית בילדים. רומפלר נעצר בישראל לאחר שהגיע להלוויית אביו.

ישיבת "לב טהור" הוקמה בשכונת בית ישראל בירושלים בשנות השמונים על ידי שלמה הלברנץ, שהיגר עם תלמידיו לארצות הברית בתחילת שנות ה-90, כבר אז הסתבך הלברנץ עם הרשויות, והיגר עם הקהילה שהקים לקנדה. ב-2013 עברו אנשי הקהילה, שמונה כארבעים משפחות חרדיות, לגואטמלה, ובאמצע 2017 עברו חלקם למקסיקו. לפני כחמש שנים טבע למוות הלברנץ בנהר במקסיקו.