מעצר חברי לב טהור בגואטמלה

חבר "לב טהור" שנמלט מהכת לפני 4 שנים: "מתעללים בילדים ומרעיבים אותם - זה סבל יומיומי"

יואל לוי, שגדל בכת עד גיל 16, לכאן רשת ב: "ברגע שאתה יוצא - מנתקים איתך את הקשר באותו יום" • ניצב בדימוס דוד צור, שסייע לישראל בויאר לחלץ את בנו, לכאן רשת ב: "מצאנו במקסיקו ראיות קשות על נישואי קטינים ועל תנאי תחזוקה ורעב קשים" • 17 מחברי הכת החרדית נעצרו אמש במקסיקו, שניים מהם בחשד לסחר בבני אדם ועבירות מין חמורות
קלמן ליברמן
28 בספטמבר 2022
10:13

"הילדים עוברים התעללות, מרעיבים אותם והם מתחתנים בגיל מאוד צעיר. זה סבל יומיומי", כך סיפר היום (רביעי) יואל לוי, שברח לפני ארבע שנים מכת "לב טהור", ש-17 מחבריה נעצרו אמש במקסיקו. יואל המשיך וסיפר בריאיון עם אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, שבכת לתוכה הוא נולד ובה גדל עד גיל 16, חיים עם גדר ושומר בכניסה. "אף אחד לא יכול להיכנס ולצאת", אמר לוי.

האזינו לריאיון המלא עם יואל לוי בכאן רשת ב

יואל המשיך ושיחזר בכאן רשת ב את חוויותיו מאז שנמלט מהכת: "דיברתי עם אימי יום אחד אחרי שיצאתי ומאז לא היה עם מי לדבר. ברגע שאתה יוצא - מנתקים איתך את הקשר באותו יום". אימו של יואל עודנה חברה בכת והוא סיפר ששלטו בה וחיתנו אותה זמן קצר אחרי מותו של אביו, שהיה חבר בכת גם כן. לבסוף סיכם יואל: "אני עוד מחכה שיפרקו את הכת, זה בתהליך, זה קורה לאט לאט - אני מקווה".

17 חברי הכת החרדית נעצרו במהלך פשיטה של המשטרה המקומית במתקן הגירה מקסיקני הסמוך לגבול גואטמלה בו שהו 26 מחברי הכת. שניים מהם, אזרח קנדי ואזרח ישראלי, נעצרו בחשד לסחר בבני אדם ועבירות מין קשות שדינן כ-20 שנות מעצר. שני מבוקשים אחרים לא נמצאו במקום ומעדויות החברים עזבו עם קבוצת חברים נוספת כיומיים לפני הפשיטה. חמישה אחרים עוכבו במקום וצפויים להיות מגורשים בגין שהות בלתי חוקית, ויתר האנשים ששהו במתחם הועברו למתחם של משרד הרווחה המקסיקני, שם הם צפויים להישאר שלושה ימים נוספים.

בפשיטה השתתפו גם ישראל בויאר, שברח מהכת לפני כמה שנים, וכמה מבני משפחתו. זאת, כדי לזהות את בנו בן השלוש, אחותו ואחיו שעודם חברים בכת. בנו אכן אותר במקום, הועבר לחזקתו והשניים נחתו בארץ אמש. ניצב בדימוס דוד צור, שמסייע לבויאר, שוחח הבוקר עם אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, וסיפר: "מצאנו ראיות מאוד קשות על דברים שמתבצעים שם - נישואי קטינים של בנות בגיל 12 ובנים בגיל 13 שמאלצים אותם להביא ילדים מיד ועל תנאי תחזוקה ורעב קשים".

את ישראל בויאר ובנו בן השלוש פגש ניצב בדימוס צור שלשום עם נחיתתם בנתב"ג. "מצבו של הילד מדהים, הוא ילד מתוק עם כל זה שהוא גדל בתנאים לא תנאים", סיפר צור ואמר בשמחה שישראל יצר איתו קשר כבר מהרגע הראשון שנפגשו. צור מקווה שגם אימו של הילד תסכים לחזור לארץ. "היא יכולה להגיע בכל נקודת זמן. אין לנו שום כוונה שהמשפחות ייפרדו, כל אחת יכולה לטעון לאפוטרופוסות או הורות משותפת וכן הלאה", הוסיף.

האזינו לריאיון המלא עם ניצב בדימוס דוד צור בכאן רשת ב

ישיבת "לב טהור" הוקמה בשכונת בית ישראל בירושלים בשנות השמונים על ידי שלמה הלברנץ, שהיגר עם תלמידיו לארצות הברית בתחילת שנות ה-90, כבר אז הסתבך הלברנץ עם הרשויות, והיגר עם הקהילה שהקים לקנדה. ב-2013 עברו אנשי הקהילה, שמונה כארבעים משפחות חרדיות, לגואטמלה, ובאמצע 2017 עברו חלקם למקסיקו. לפני כחמש שנים טבע למוות הלברנץ בנהר במקסיקו.