-
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ימנע זליגת מידע לסין? השת"פ החדש בין ישראל לארה"ב

ברקע החשש האמריקני מזליגת מידע לסין, ישראל תדון במניעת זליגת טכנולוגיות. בתמורה יוקם פורום משותף, שקיים רק עם עוד 3 מדינות
עמיחי שטיין
28 בספטמבר 2022
18:46

ארצות הברית וישראל סיכמו היום (רביעי) כי בתמורה להקמת פורום אסטרטגי-טכנולוגי ישראל תדון במניעת זליגת טכנולוגיות. שרת החדשנות אורית פרקש הכהן וראש המל"ל איל חולתא יובילו דיאלוג עם האמריקנים על הגדלת היקף המחקר והטכנולוגיה המשותפים עם ישראל בעקבות הצהרת ירושלים.

דוד ביידן הגיע עם שק של הפתעות | עוד יום 

ארצות הברית הסכימה לקיים פורום דומה רק עם עוד שלוש מדינות. המטרה היא להכפיל בשנים הקרובות את שיתוף הפעולה בין הקהילות המדעיות של ישראל וארצות הברית, ולהתניע פרויקטים גדולים בין המדינות.

מחשש לזליגת מידע טכנולוגי שיועבר במסגרת שיתוף הפעולה, תהיה קבוצת עבודה שמטרתה לגבש הסכמות בעניין. חולתא אמר: "צריך ליצור שפה משותפת. יהיו מנגנוני אמון בין המדינות בנוגע לטכנולוגיה שכל צד יעביר". החשש האמריקני הגדול הוא מזליגת מידע לסין, ובשנים האחרונות ביקשו בכירים בממשלי טראמפ וביידן מישראל לפקח על הנושא.

השרה אורית פרקש הכהן, שרת החדשנות והטכנולוגיה הוסיפה כי שיתוף הפעולה "יגביר גם את הכמות וגם את האיכות". היועץ לביטחון לאומי הוסיף באמירה לכאן חדשות כי "להסכם אין מגבלה גאוגרפית". כלומר לא מחריג את יהודה ושומרון או מתאפשר רק בתוך תחום הקו הירוק.