-
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

מסמכי מלחמת יום הכיפורים נחשפים: גרסת האלוף שהודח, הקלטות הקשר מכיבוש החרמון ויומני הרמטכ"ל

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חשף מסמכים חדשים מוועדת אגרנט לחקר נסיבות פריצתה של מלחמת יום הכיפורים, ובה הובאה גרסתו של אלוף שמואל גונן להחלטה להעברתו מתפקידו בפיקוד הדרום במהלך המלחמה • בנוסף נחשפו קולות רשת הקשר ממבצע "קינוח" לכיבוש החרמון | התיעודים שנחשפו
איתי בלומנטל
03 באוקטובר 2022
16:07
עודכן ב 04 אוקטובר 17:13

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (שני) מסמכים חדשים מוועדת אגרנט לחקר נסיבות פריצתה של מלחמת יום הכיפורים, ובה הובאה גרסתו של אלוף שמואל גונן (גורודיש) להחלטה להעברתו מתפקידו בפיקוד הדרום במהלך המלחמה. בנוסף נחשפו קולות רשת הקשר ממבצע "קינוח" לכיבוש החרמון.

במסמך חדש שמתפרש על פני 108 עמודים, מפרט מפקד פיקוד הדרום שהודח במהלך המלחמה, אלוף שמואל גונן, את התנהלותו וקבלת ההחלטות שלו במהלך המלחמה. לצד הסבריו על הערכות המצב בפיקוד, חילוץ אנשי המעוזים, קרב הבלימה, הפקודות שקיבל וחוסר היכולת שלו להפעיל את חיל האוויר, התייחס אלוף גונן להחלטה להדיחו בפועל מניהול הלחימה ולהצניח לתפקיד את אלוף חיים בר לב שקיבל את התפקיד "נציג הרמטכ"ל בחזית הדרום". באותה עת, שני מפקדי האוגדות בפיקודו, אברהם אדן ואריאל שרון, לא נשמעו להוראותיו והתפרסמו בתקשורת בשם "מלחמות הגנרלים".

המסמך המלא

במסמכים שנחשפים אומר גורודיש: "העברתי נעשתה על ידי הודעה ששמעתי בחדשות ברדיו, ללא הודעה מוקדמת, ללא תיאום ואישור הרמטכ"ל", אמר ושטח את אשר על ליבו: "הופעלו נגדי כלים רבי עוצמה, דעת קהל נסערת - שמועות, הצנזורה הצבאית, עיתונות, שתיארו אותי כאילו התמוטטתי, התבלבלתי, שפקודי לא נשמעו לי. כל הסיפורים הללו הינם שקר מוחלט. מעולם לא התמוטטתי והקשיים שהיו לי בהטלת המרות לא נבעו מעצם כישורי, יכולותיי וכישרונותיי אלא היו בעיקר עם אלוף אחד שלא ביצע פקודות, לא שלי, לא של הרמטכ"ל ולא של שאר הממונים עליו".

חומר נוסף שהתגלה היום הוא קולות הקשר של מבצע "קינוח" לכיבוש החרמון, בהן נשמעים קולו של מפקד סיירת גולני שמריהו ויניק ז"ל רגעים ספורים לפני שנפל בקרב, רגעי הלחימה הקשים ובסיומם הנפת הדגל על ההר.

עוד נחשף יומן ראש לשכת הרמטכ"ל, שבו מובאים דברי בכירים בנוגע לתמונת המצב בימי המלחמה הראשונים, תחושת חורבן הבית ששררה אז וקרבות האלופים שליוו את המלחמה. כך למשל מצוטט שר הביטחון משה דיין כמי שאומר "רוצה לגשת להר כנען כדי לראות את המצב מקרוב, אם הולכים לאבד את רמת הגולן". כמו כן, הרמטכ"ל דוד אלעזר צוטט: "המצב בסיני רע מאוד. הרבה אבדות, אף אחד לא יודע כמה...אנחנו בקטסטרופה". 

הרמטכ"ל מצוטט שם אומר כי "אם אריק (שרון) שיקר, דחף האוגדה למים, הביא גשר גלילים, כשהיה במים ביקש אישור צליחה. שחיים יחליט להעיף אותו, לשפוט אחרי המלחמה". האלוף רחבעם זאבי מצוטט מאשים את גורודיש: "אין לו יכולת לתת פקודות. מציע להוריד את גורודיש לאוגדה של אריק ולהדיח את אריק". 

עוד מפרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מחקר מורל שערכה יחידת הפסיכולוגיה הצבאית ימים ספורים לאחר סיום המלחמה בנוגע לייחוס הסיבות לכישלון במלחמה כפי שהן נתפסות בעיני חיילי צה"ל שלחמו בה. הלוחמים מאשימים את דרג המפקדים בזלזול בחיי אדם: "מפקדים שלחו כוחות בלי התחשבות לסואץ בגלל לחץ פוליטי", "שמענו בקשר מח"ט שאמר שלא אכפת לו אם מכל הגדוד ישארו 15 איש", "הלכנו כמו עדר לשחיטה".