מסע לפולין
צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90

הממונה על המסעות לפולין אוסר על הוצאת משלחות פרטיות

ברקע המשבר עם פולין, והקפאת המשלחות הרשמיות של בני נוער למדינה, הממונה מטעם משרד החינוך מזהיר התארגנויות פרטיות: פוגעים במשא ומתן המדיני | כל הפרטים
איתי שיקמן
02 באוקטובר 2022
14:55

ברקע המשבר עם פולין והקפאת כל המשלחות הרשמיות של בני נוער למדינה, הממונה על המסעות לפולין במשרד החינוך שיגר היום (ראשון) מכתב חריף נגד התארגנויות פרטיות להוצאת משלחות חלופיות לפולין. הממונה מזהיר במכתבו כי האבטחה במסעות הללו אינה קשורה לגורמי הביטחון הרשמיים של מדינת ישראל - וכי המדינה לא תסייע במקרה של אירוע חריג.

עוד כתב הממונה, דודי שוקף, כי לאור ההנחיות שיצאו בדצמבר 2022 "ברור לכל שאין בסמכותם של הגורמים המעורבים לארגן ולפעול להוצאת משלחת של בני נוער למסע להנחלת זיכרון השואה בעת הזאת ועד להודעה אחרת שתשנה את ההנחיה בעניין", וכי "המשרד שומר לעצמו את הזכות לנקוט באמצעיים החוקיים העומדים לרשותו נגד הגורמים הרלוונטיים, מארגני המשלחות, ספקי שירות ואחרים, שיפרו את הנחיות הקול הקורא וחוזר המנכ"ל הרלוונטיים".

בחודש אוגוסט טענו בפולין כי העבירו הצעה חדשה לישראל לחידוש מיידי של המסעות למדינה במנגנון אבטחה ניסיוני, אך משרדי החינוך והחוץ הודיעו כי המסעות לא יחודשו. אז טענה פולין כי הנושא המרכזי במחלוקת הוא נושא הביטחון וכי הם מוכנים לפשרות מסוימות. לגביי התכנים אמרו כי דרשו להוסיף תכנים ולא להסיר - במטרה לבטל סטריאוטיפים ולהעמיק את הידע.