ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דוח ה-OECD: למרות שהתקציב גדל - הכיתות בישראל צפופות מיתר מדינות הארגון

ישראל מדורגת במקום הראשון בשיעור הגידול של אוכלוסיית בני 17-6 • במקביל, ישראל בין 5 המדינות היחידות שהעניקו תמיכה נפשית לתלמידים במגפת הקורונה
לירן כוג'הינוף
03 באוקטובר 2022
12:01

ממוצע התלמידים בכיתה בבתי הספרי היסודיים ובחטיבות הביניים בישראל גבוהה מהממוצע ב-OECD – כך עולה מדוח שפרסם הארגון היום (שני). על פי דוח Education at a Glance (EAG) לשנת 2022, בחינוך היסודי לומדים 26.3 תלמידים בכיתה, לעומת 21.1 תלמידים בממוצע ה-OECD, פער של כ-25%. צפיפות התלמידים בכיתה בחטיבות הביניים גדולה יותר בישראל בכ-21%.

לפי הדוח, מערכת החינוך בישראל מתקשה להתמודד עם הגידול הטבעי, כשגם השנה היא מדורגת במקום הראשון במדינות ה-OECD בשיעור הגידול של אוכלוסיית בני 17-6. לאורך העשור האחרון (2020-2010) עומד שיעור הגידול של אוכלוסייה זו על 22.6%. אומנם ישראל מובילה בהשקעה כלכלית במוסדות חינוך, אך מצויה בדירוג נמוך בהוצאה פר תלמיד, דבר שנובע מהגידול הטבעי הקיים.

עם זאת, מציין הדוח כי ישראל היא בין שתי המדינות היחידות (יחד עם אוסטרליה) שהצליחו להקטין את ממוצע התלמידים בכיתה לאורך עשור. ממוצע התלמידים בכיתה ירד בשיעור של 4.4%, בעוד שמספר הכיתות בישראל גדל ב-23.7%.

הדוח מתייחס השנה גם למערכות החינוך בתקופות הקורונה, ומציין כי ישראל בין חמש המדינות היחידות שהעניקו בקורונה תמיכה נפשית ורגשית לתלמידים ולמורים. עוד עולה מהדוח כי מורה בישראל מרוויח פחות מעמיתו. בכל שלבי החינוך השכר הממוצע של המורים בישראל בגילאי 54-25 נמוך מזה של עמיתיהם ב-OECD. עם זאת, הנתונים לא כוללים את הסכם השכר האחרון אליו הגיעו הסתדרות המורים והמדינה.

עוד עולה מהדוח כי ישראל מדורגת נמוך בהוצאה דולרית לתלמיד: מקום 28 מתוך 30 מדינות שמסרו מידע בגני ילדים, מקום 24 מתוך 36 מדינות בבתי ספר. בנוסף, ישראל נמצאת בשליש הנמוך ביותר של מדינות הארגון בכל דרגת מוסדות חינוך בעיקר מהסיבה שסך התלמידים הגבוה לעומת יתר המדינות.

מספר שעות ההוראה הממוצע של מורה בחינוך היסודי בישראל בשנה גבוה מממוצע השעות בOECD-: 846 שעות בישראל לעומת 784. מורה בחטיבת הביניים מלמד 704 שעות בממוצע לעומת 711 שעות בממוצע בארגון. בחטיבה העליונה מדובר בממוצע של 650 שעות לעומת 684 שעות ב-OECD.

גם השנה מציין הדוח כי מדינת ישראל היא מדינה עתירת השכלה בהשוואה למדינות ה-OECD: שיעור בעלי השכלה על-תיכונית ואקדמית גבוה מהממוצע ועומד על 49.7% בישראל לעומת 39.7% במדינות הארגון. במקביל, אחוז מעוטי ההשכלה בישראל נמוך יותר מזה של ה-OECD, עם 12.1% בישראל לעומת 20.1%. בנוסף, כ-88% מהאוכלוסייה בישראל השלימו השכלה תיכונית, מעל לממוצע ה-OECD שעומד על כ-80%.