-

"ביום הכיפורים אתה מכה על חטא - איך אני נשארתי והם הלכו?"

49 שנים חלפו ממלחמת יום הכיפורים, וסגן דוד אבודרם, אז קצין צעיר במעוז הצפוני בקו התעלה, נזכר במראות הקשים של המלחמה ומהשבי המצרי, בו היה חודש וחצי • כשחזר לארץ, זכה לעיטור העוז, אך גם נחקר, "כדי לוודא שאין כאלה שנהיו משת"פים של מצרים"
הבוקר הזה עם אריה גולן
03 באוקטובר 2022
08:41

49 שנים למלחמת יום הכיפורים, והמראות לא עוזבים את סגן דוד אבודרם, אז קצין צעיר במעוז הצפוני ביותר בקו התעלה, שזכה לעיטור העוז לאחר שחזר מהשבי המצרי, בו היה חודש וחצי. בריאיון לאריה גולן היום (שני) שיתף בקורותיו עד שנפל בשבי, ובשיקום הקשה שאחריו - לאור חוסר האמון של הממסד הישראלי כלפי השבויים שחזרו.

"ביום הראשון ללחימה בסביבות 10 דקות לשעה שתיים בצהריים עברו שני מיגים ואז נפתחו ארובות השמיים וירדו עלינו כמויות אדירות של הפגזות בשילוב ירי מאוניות. לאחר שהדפתי את ההתקפה על המעוז שלי, עברתי למעוז הראשי של המפקדה, וגיליתי שכל המפקדים נהרגו. לקחתי על עצמי את הפיקוד, למחרת פרצנו החוצה ותוך כדי הסתערות על מארב שלישי נפצעתי קשה. הצלחתי לצאת מתוך האש וגיליתי את הפגיעה הנוראית, שתוך כדי קרב לא שמתי לב אליה. התחפרתי בתוך בור, הורדתי את הדרגה, המסמכים, ואת השעון שקיבלתי לחתונה - מתוך הנחה שבהזדמנות אחרת אחזור לקחת את זה. ואז גררו אותי מהשערות לשבי".

"החלק הכי קשה זה כשאתה פצוע מתעללים לך בפצע. כשמכבים סיגריה על הגוף נשאר סימן, על פצע לא נשאר", שיתף בתוכנית. "כשנפלתי בשבי הייתי 78 קילו ואחרי חודש וחצי בשבי חזרתי 60 קילו. עד שהגיעו נציגי הצלב האדום אף אחד לא ידע אם נהרגתי או נפלתי בשבי, הייתי נעדר. שנה וחצי לקח עד שהצליחו להחזיר כשירות מסויימת לגוף".

אך הזכרונות הקשים לא הסתיימו בשבי. כשחזר לארץ הועבר ל"בית הבראה" בזיכרון יעקב. שם נחקר יחד עם פדויי שבי אחרים על קורותיהם בשבי. "אחרי שבוע, לאחר שראיתי מה הולך במקום, קראתי לאישתי שהגיעה במונית והסתלקתי מהמקום. זה היה מתקן צבאי. המערכת חקרה את האנשים כדי לוודא שאין כאלה ששיכנעו אותם להיות משת"פים של מצרים, אז חקרו אותם שתי וערב כמו במצרים, אנשים נפגעו וחלקם נזקקו לטיפולים נפשיים", הוא נזכר.

גם היום המראות הקשים מהשבי אינם מרפים. "יום כיפור הוא יום קשה. תוך כדי נפילה בשבי, העמידו 9-8 חיילים ועבר מפקד מצרי עם אקדח ואחד עם כידונים ורצחו אותם בדם קר. כשאתה מגיע ליום הכיפורים אתה מכה על חטא, איך אני נשארתי והם הלכו".