בנק ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בפעם החמישית ברציפות: הריבית מזנקת ב-0.75%

כצפוי, בנק ישראל העלה היום את הריבית בפעם החמישית וייקר שוב את המשכנתאות וההלוואות של כולנו בניסיון להילחם באינפלציה. המטרה היא להוזיל את החיים של כולנו, אבל הדרך לשם צפוייה להיות יקרה
ליאל קייזר
03 באוקטובר 2022
09:35
עודכן ב 16:00

זה שוב הזמן הזה בחודש, ובהתאם לתחזיות בנק ישראל העלה את הריבית בפעם החמישית ברציפות ב-0.75% - וייקר שוב את המשכנתאות וההלוואות של כולנו בניסיון להילחם באינפלציה. רק באפריל היא הייתה כמעט אפס, עשירית האחוז, היום היא כבר גבוהה פי 20 וזה ממש לא סוף פסוק. אז למה היה כל כך ברור שהריבית בדרך למעלה? בואו נסתכל על המספרים:


האינפלציה כאן עמדה באוגוסט על 4.6%, זה אומר שהמחירים של המוצרים שאנחנו קונים התייקרו בקצב של כמעט 5% בשנה. המצב אצלנו טוב בהרבה ביחס למדינות אחרות בעולם, כמו נגיד בריטניה – שם הקצב גבוה פי שניים והאינפלציה עומדת על יותר מ-10%, וארצות הברית – שם היא יותר מ-8%. ועדיין, הטווח העליון של יעד האינפלציה בישראל הוא 3%, מה שאומר שאנחנו חורגים ממנו בכמעט 2%. ואם בנק ישראל רוצה להוריד את האינפלציה הוא, צריך להעלות את הריבית עוד.

העלאות הריבית הקודמות כאילו עשו את העבודה והאינפלציה ירדה באוגוסט יותר מהמצופה, מ-5.2% ל-4.6%, אחרי שהריבית קפצה בהעלאה הקודמת ב-0.75%. אבל כשמסתכלים על נתוני המדד של אוגוסט, מגלים שהוא ירד בעיקר בגלל שמחיר האנרגיה, הדלק, ירד. כשבוחנים את יתר המוצרים רואים שהמדד בכלל עלה קצת, וגם העובדה הזאת דחפה את בנק ישראל להעלות שוב את הריבית.

העלאת הריבית - והכיס שלנו | האזינו לעוד יום 

ומעבר לזה, עם כל הכבוד לנו ולעובדה שאנחנו מרגישים כמו מרכז העולם, צריך להסתכל מה קורה במקומות אחרים. בארצות הברית הבנק המרכזי, ה"פד", הקפיץ את הריבית ב-0.75% לפני שבוע וחצי, וכשזה מה שקורה שם, בנק ישראל היה צפוי ללכת בעקבותיו.

מכל הסיבות האלה אפשר היה להעריך שהיום ב-16:00 נשמע שוב שהריבית עולה. מה שבטוח: המטרה היא חיובית, להוריד את קצב עליית המחירים שמזנק בחודשים האחרונים ולהוזיל את החיים של כולנו. בטווח הקצר, כשההחזר החודשי של המשכנתה הממוצעת כבר עלה בערך ב-400 שקלים, זה יעלה לרובנו ביוקר.