מהומות החיג'אב באיראן
רשתות חברתיות

חמינאי מאשים: "המהומות באיראן מתוכננות על ידי ארה"ב והמשטר הציוני"

המנהיג העליון של איראן הטיח כי גורמים חיצוניים הם אלו שעומדים מאחורי ההפגנות במדינה. במקביל, מספר מדינות באירופה הגישו הצעות לעיצומים נגד המשטר האיראני ופרקטיקות הדיכוי בהן הוא משתמש
איתמר מרגלית
03 באוקטובר 2022
13:37
עודכן ב 18:09

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, טען היום (שני) שהמהומות באיראן מתוכננות על ידי ארצות הברית והמשטר הציוני. חמינאי הוסיף שאין מדובר במחאה של "איראנים רגילים" אלא במשהו מתוכנן. בהתייחסות ראשונה למותה של הצעירה מהסא אמיני, האירוע שהצית את ההפגנות, אמר חמינאי כי זה "שבר את ליבו". 

האזינו לעוד יום על מחאת החיג'אב

בתוך כך, העיתון הגרמני "דר שפיגל" פרסם כי גרמניה, צרפת, דנמרק, ספרד, איטליה וצ'כיה הגישו הצעות לעיצומים של האיחוד האירופי נגד איראן, בשל דיכוי המחאות בנושא זכויות נשים. לפי גורמים שצוטטו בפרסום, העיצומים המוצעים מכוונים נגד 16 אנשים, ארגונים ומוסדות שנושאים באחריות עיקרית לדיכוי המחאות שצצו באיראן, בעקבות מותה של הצעירה.

בנוסף, שרת החוץ של גרמניה, אנאלינה ברבוק, העלתה פרסומים בטוויטר נגד מדיניות דיכוי המחאות באיראן, ובייחוד לאלה שהיו אתמול באוניברסיטת שאריף. השרה שיבחה את אומץ הלב של המפגינות והמפגינים, וטענה שהשימוש הברוטלי בכוח של כוחות הביטחון מבטא את הפחד שלהם מהחירות.