מאגר הגז כריש, ארכיון
צילום: רויטרס

המתווך האמריקני למו"מ בתקופת טראמפ: לבנון קיבלה 100% מהדרישות שלה

דיוויד שנקר בריאיון מיוחד ל"כאן חדשות": נראה שישראל רצתה בהסכם יותר מאשר לבנון • מסמך העקרונות מול חברת האנרגיה הצרפתית טרם סוכם סופית • רה"מ החליפי בנט שוקל את צעדיו בעקבות פרסום ההסכם וטרם גיבה את רה"מ לפיד
עמיחי שטיין
03 באוקטובר 2022
20:43

דיוויד שנקר, המתווך האמריקני לשיחות בין ישראל ללבנון בנושא הגבול הימי בתקופת ממשל טראמפ, התייחס היום (שני) בריאיון מיוחד לחדשות הערב בכאן 11, להסכם שהושג בין המדינות.

שנקר, ששימש עוזר לשר החוץ האמריקני באותה תקופה, אמר בריאיון כי העובדה שישראל נסוגה אחורה, שקולה למתן 100% מדרישותיה של לבנון. "אני מבין שישראל קיבלה ויתור בנוגע לקו גבול המצופים, שהוא יותר קרוב כעת לגבול שלה, אבל זה עדיין נראה שישראל רצתה בהסכם - אולי יותר מהלבנונים", הוסיף שנקר.

באשר לשדה כריש שישראל מציגה כהישג שלה ב-100%, אמר שנקר כי "זה היה דבר שמעולם לא היה במחלוקת ממה שאני זוכר". לדבריו, בזמן השיחות בגבול לבנון במעבר נקורה, בישיבה השנייה הלבנונים דרשו דרישות מעבר לקו 23, דרומה אל עבר קו 29 - ומבחינת ישראל זה לא היה בדיון. הוא הוסיף עוד כי ארצות הברית מעולם לא לחצה על ישראל להסכים להסכם.

עוד אמר שנקר כי השיחות בימי ממשל טראמפ נכשלו משום שבצד הישראלי והאמריקני היה תסכול מכך שנראה היה שהלבנונים ירדו מהדרישות מקסימליות, ולאחר מכן חזרו לפתע ל-100% מהדרישות.

מסמך העקרונות מול חברת האנרגיה הצרפתית טרם סוכם סופית

בעוד שישראל ממתינה לתשובת לבנון על הצעת המתווך הוכשטיין, גורמים בישראל אומרים שאם לבנון תציב דרישות חדשות משמעותיות - ישראל לא תשפר עמדות ותציג הצעה שונה מהותית. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

על פי הפרסום, עד עתה לא נמסרה חוות דעת של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, וייתכן שאישור ההסכם בממשלה והנחתו בפני הכנסת לתקופה של שבועיים, יכול להביא לכך שהאישור הבירוקרטי של ההסכם ייגרר, ותהליך אישורו יידחה לאחרי הבחירות.

עוד סוגיה שלא נותרה פתורה זו שאלת מעמד החתימה. בלבנון לא רוצים טקס חתימה של ההסכם, בעוד שבישראל דווקא מעוניינים בדבר מעין זה, אך הנושא טרם הוכרע.

גם מסמך העקרונות מול חברת האנרגיה "טוטאל" שקובע את עקרונות השיפוי על החלק הישראלי של השדה "קאנא" טרם סוכם, וכלל לא בטוח שיושלם עד לישיבת הקבינט ביום חמישי שנקבעה לשעה 16:00 אחר הצהריים.

צדים כריש: במשחק הזה עדיף לשתף פעולה | גילי כהן

בתוך כך, ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט שוקל את צעדיו בעקבות פרסום ההסכם החדש עם לבנון וטרם גיבה את ראש הממשלה יאיר לפיד. על פי הפרסום היום בחדשות הערב בכאן 11, בנט בוחן את ההסכם ומקיים מרתון דיונים בנושא.

הוא לא צפוי להביע את דעתו לפני ישיבת הקבינט ביום חמישי, ובכל מקרה ממתין לחוות הדעת של היועצת המשפטי לממשלה. אנשיו בוחנים גם את השאלה האם ומתי זכות הווטו המוקנית לבנט תהיה רלוונטית בסוגיית ההסכם עם לבנון.

כריש במים סוערים | האזינו לעוד יום

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן ויערה שפירא