אסדת כריש
צילום: אסדת כריש

דיווח בלבנון: ההנהגה המקומית לא תסכים ליצירת "רצועת ביטחון" ישראלית ולקיום טקס חתימה

גורם מדיני בכיר: לפיד לא יתפשר על האינטרסים של ישראל, מחכים לקבלת ההערות באופן רשמי כדי להחליט אם וכיצד לפעול • בביירות מתנגדים גם ליצירת רצועת ביטחון ימית ישראלית והכרה בקו המצופים. גורם מדיני ישראלי: ההכרה הזו מהווה עיגון שיאפשר להתייחס לרצועה כ"קו טריטוריאלי"
רועי קייס וגילי כהן
04 באוקטובר 2022
10:43
עודכן ב 10:55

העיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה דיווח הבוקר (שלישי) על שורה של הסתייגויות מצד ההנהגה הלבנונית לטיוטת הסכם הגבול הימי עם ישראל. בין ההערות שניתנו: סירוב ליצירת "רצועת ביטחון" בשליטת ישראל וסירוב לוותר על שטח לטובת אותה רצועה. כמו כן, לבנון מסרבת לקיים טקס חתימה רשמי בא-נאקורה כפי שרוצים בישראל ובארצות הברית. גורם מדיני בכיר מסר כי ראש הממשלה יאיר לפיד לא יסכים להתפשר על האינטרסים של ישראל ושהם מחכים לקבל את ההערות באופן רשמי כדי להחליט אם וכיצד להתקדם.

בדיווח בעיתון הלבנוני הוסיפו כי לבנון מסרבת להכניס את רעיון סימון הגבול היבשתי להסכם. לבנון לא תישא ותיתן על גבולה היבשתי ותפעל מול האו"ם כדי לקבוע את נקודות הציון של גבולה הבינלאומי והדבר נכון גם לגבי המרחב הימי. בנוסף דווח כי לבנון מסרבת לקשור את העבודה של חברת האנרגיה הצרפתית "טוטאל אנרג'י" בהסכמה בינה לבין ישראל ומעוניינת שהיא תהיה מחויבת להתחיל בקידוחים בצד הלבנוני ללא קשר לדיונים בין המדינות. מה שחשוב ללבנון הוא שהחברה תודיע על תחילת העבודות במקביל לרצון הישראלי להתחיל את ההפקה בשדה כריש.

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

בישראל הגדירו את רצועת הביטחון והכרתו כקו גבול כנקודה חשובה לישראל. גורם מדיני בכיר שרטט במהלך תדרוך לכתבים כי ההכרה הזו חשובה ומהווה עיגון  שיאפשר להתייחס אליו כ"קו טריטוריאלי". גם סאגת הטקס חתימה חשובה לישראל - ומסמך הטיוטה כולל התייחסות לטקס משותף.

צדים כריש: במשחק הזה עדיף לשתף פעולה | גילי כהן, פרשנות

אמש רמז סגן יושב ראש הפרלמנט הלבנוני, אליאס בו סעב, בריאיון בערוץ הלבנוני אל-מיאדין שישראל עשתה ויתורים גדולים יותר מלבנון במסגרת ההסכם. בו סעב הוסיף כי שלארצו יש הערות לטיוטת ההסכם, ותגובתה תועבר היום. כפי שפורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11, בעוד שישראל ממתינה לתשובת לבנון על הצעת המתווך הוכשטיין, גורמים בישראל אומרים שאם לבנון תציב דרישות חדשות משמעותיות - ישראל לא תשפר עמדות ותציג הצעה שונה מהותית.