גבול ימי עם לבנון
צילום: אי-פי

גורם ישראלי: ההסכם עם לבנון נמצא על ערש דווי, צריך להיערך לעימות

ארה"ב: "הפערים קטנים - ניתן להגיע להסכם בתוך ימים" • הקבינט שהתכנס הסמיך את לפיד, גנץ ובנט לנהל הסלמה אפשרית בצפון • הסוגיות שעומדות במרכז המחלוקת: קו המצופים וחלוקת רווחי המאגר
גילי כהן, עמיחי שטיין ואיתי בלומנטל
06 באוקטובר 2022
20:34
עודכן ב 20:34

המו"מ עם לבנון על הסכם הגבול הימי לקראת קריסה? הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב (חמישי), כשבמוקד הדיון היערכות להסלמה אפשרית בעקבות ההתפתחויות האחרונות. בדיון הקבינט השתתפה כל הצמרת הביטחונית - כולל הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש המוסד וראש השב"כ.

גורם ישראלי אמר לכאן החדשות כי ההסכם עם לבנון נמצא על ערש דווי, צריך להיערך לעימות. אחת ההחלטות שהתקבלו עוד קודם לדיון וקיבלו אישור מחודש הערב היא להפיק את הגז מאסדת כריש, ללא קשר להסכם. בד בבד, בשעות האחרונות ארצות הברית מפעילה לחץ כבד כדי שלבנון תחזור בה מהדרישות החדשות שלה בנוגע להסכם. 

במהלך הדיון שרי הקבינט הסמיכו את לפיד, גנץ ובנט לנהל הסלמה אפשרית בצפון, לו תתרחש. מדובר בסוגיה משמעותית שלא קרתה במהלך המבצע "עלות השחר", ועל כך לפיד ספג ביקורת.

בתגובה לכך, הציעה השרה מיכאלי להסמיך את לפיד וגנץ גם להתקדם עם ההסכם - ולא רק להתמודד עם הסלמה. השרים שקד וסער התנגדו לכך וטענו שזו הסמכות של הממשלה. "לא יקום ולא יהיה, את לא תפקיעי את סמכות הממשלה", אמרה שקד למיכאלי. סער הוסיף כי זו הסמכות של הממשלה. מיכאלי הגיבה לשקד: "לא רציתי לקחת את הסמכות שלך".

על רקע המחלוקת במשא ומתן ואחרי שישראל דחתה את הערות לבנון על טיוטת הסכם הגבול הימי, שר הביטחון בני גנץ הנחה מוקדם יותר להיערך להסלמה בצפון. כפי שדווח היום בחדשות הערב בכאן 11, בממשל האמריקני מאמינים כי למרות האווירה העכורה בשיחות המשא ומתן, הפערים בין המדינות קטנים וניתן להגיע להסכם בתוך ימים. עוד אמרו בממשל האמריקני כי השיחות יימשכו כל עוד אף צד לא יפוצץ את המשא ומתן. 

את ההחלטה על היערכות מערכת הביטחון קיבל גנץ בתום הערכת המצב השבועית, בהשתתפות הרמטכ"ל אביב כוכבי, מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל וראש אגף המבצעים האלוף עודד בסיוק. לפי הודעת משרד הביטחון גנץ הנחה להיערך "הן במאמצי ההתקפה והן במאמצי ההגנה".

דיפלומטים מערביים מסרו לכאן חדשות: "זה לא נגמר עד שזה נגמר - זו מכה למשא ומתן אבל נשאר קצת מקום לפני שנוכל לומר אם השיחות יצליחו או ייכשלו". זאת, כשהמתווך האמריקני עמוס הוכשטיין מעביר מסרים בין הצדדים משעות הבוקר. עוד מסרו הדיפלומטים המערביים כי ארצות הברית מנסה לשכנע את לבנון "לרדת מהעץ" וגם צרפת, שממשלתה סבורה כי "העסקה טובה לשני הצדדים", עשויה להצטרף ללחץ על לבנון.

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

במקביל, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה, חוסיין ג'שי, אמר לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד כי אם לא יהיו הבנות בנוגע לרישום הגבולות הימיים אז "לאויב הישראלי לא תהיה הזדמנות להפיק את הגז". עוד אמר ג'שי כי לבנון אינה חלשה והוסיף "לא ייתכן שהאויב הישראלי יחפור ויחפש גז באזורים שנויים במחלוקת, אם הוא מעוניין לעשות זאת - שינסה".

לפי גורם מדיני בכיר, "ראש הממשלה יאיר לפיד עודכן בפרטי השינויים המהותיים החדשים שלבנון מבקשת לעשות בהסכם, והורה לצוות המו"מ לדחותם". הגורם הוסיף כי "ישראל תפיק מאסדת כריש גז ברגע שהדבר יהיה אפשרי. אם החיזבאללה או מישהו אחר ינסה לפגוע באסדת כריש או לאיים עלינו - המו"מ על הקו הימי ייפסק לאלתר וחסן נסראללה יצטרך להסביר לאזרחי לבנון למה אין להם אסדת גז ועתיד כלכלי". 

לדברי גורם מדיני נוסף, הסיכוי שיהיה הסכם לפני הבחירות נמוך. הסוגיות המהותיות הן קו המצופים בגבול, שלבנון דורשים שלא יוכר כקו גבול מוכר אלא כהגדרה אחרת - מה שלמעשה לא יגדיר את המהלך כ"סוף הסכסוך על הגבול". בנוסף, על הפרק חלוקת רווחי המאגר: דורשים שתהיה להם זכות וטו - כלומר דורשים להיות חלק מהשיחות בין ישראל ל"טוטאל אנרג'י" הצרפתית בנוגע לרווחים מהגז בשטח קאנא.

על אף ההודעה הישראלית, הדיונים בין ישראל לחברת "טוטאל" הצרפתית עדיין נמשכים. ממשרד האנרגיה נמסר כי "מנכ"ל המשרד וראש צוות המו"מ, ליאור שילת, היה בפריז בדיונים לגבי הנושא, וממשיך לנהל אותם גם כעת".

טיוטת ההסכם שהציע המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין:

• קו הגבול הימי ישורטט במרביתו בהתבסס על קו 23, מה שמשאיר בשליטת לבנון את מרבית השטח שהיה במחלוקת.

• חמשת הקילומטרים הראשונים של קו הגבול יהיו בהתבסס על "קו המצופים" הישראלי שנמצא מצפונית לו. מדובר בקו שישראל קבעה באופן חד-צדדי ומהותי לישראל מבחינה ביטחונית.

•  אסדת הגז כריש תהיה בשליטה ישראלית מלאה.

• מולה, בשדה קאנא, תוקם אסדה לבנונית - וישראל תקבל תגמולים מחברת הגז "טוטאל" בעבור החלק של השדה שנמצא בשטחה. פרטי ההסכם בין ישראל לבין "טוטאל" לא סוכמו במלואם.