ביידן, ארכיון
צילום: רויטרס

ביידן: הסכנה למלחמה גרעינית - הגבוהה ביותר ב-60 השנים האחרונות

נשיא ארצות הברית: "האיום מפוטין אמיתי כיוון שהצבא שלו אינו מתפקד"
דב גיל-הר ורם ברנדס
07 באוקטובר 2022
07:22

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס הלילה (שישי) למלחמה באירופה ואמר כי הסכנה שבשימוש בנשק גרעיני - ברמה הגבוהה ביותר מאז משבר הטילים בקובה ב-1962. בנאום שנשא הלילה אמר ביידן כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "לא התבדח כשהוא מדבר על השימוש בנשק גרעיני טקטי או נשק ביולוגי או כימי".

"האיום מפוטין הוא אמיתי כיוון שהצבא שלו, אפשר לומר, לא מצליח לתפקד", הוסיף נשיא ארצות הברית. ביידן שאמר את הדברים בכנס גיוס כספים של המפלגה הדמוקרטית בניו יורק, הבהיר כי הוא "מכיר את פוטין די טוב". "אני מנסה להבין מהי נקודת המילוט של פוטין? איפה המוצא שלו?", תהה ביידן.

במקביל, גורם בכיר בממשל ביידן אמר הלילה כי על אף דברי הנשיא, נכון לעכשיו אין שינוי בעמדה הגרעינית של רוסיה.

בימים האחרונים נמשכים הקרבות המחסון חרסון אחרי שפוטין הודיע בשבוע שעבר על סיפוח ארבעת המחוזות הבדלניים באוקראינה לרוסיה. הצבא האוקראיני המשיך להסב לרוסים מבוכות קשות בשדה הקרב. 

רמטכ"ל צבא אוקראינה ואלרי זאלוז׳ני צייץ הלילה בטוויטר: "מאבק עז נמשך על אדמתנו, כמותו העולם לא ראה מאז מלחמת העולם השנייה. אין לנו זכות להעביר את המלחמה הזו לילדינו. יש להשמיד את האויב כאן ועכשיו. ואנחנו יכולים לעשות את זה". 

אתמול נמסר שכ 20% משטחי המחוז חרסון אובלסט כבר בשליטת אוקראינה. המחוז יושב על פתחה של אוקראינה לים השחור, על מוצא הדנייפר אל הים ועל הגישה היבשתית של קרים. וגירוש הצבא הרוסי ממנו יכול לשחרר את החקלאות האוקראינית החנוקה ונתפס בעיני אוקראינה חשוב משלושת מחוזותיה האחרים הכבושים.