תא מעצר

בשל מצוקת מקום בבתי הכלא: במשרד לביטחון הפנים נערכים לשחרור אלפי אסירים

גורם בכיר: אחת הסיבות המרכזיות למצב היא העלייה במספר העצירים המנהליים, שעומד כיום על כ-800 • ביהמ"ש העליון הורה לפני כמה שנים שיועמדו לרשות כל אסיר בישראל 4.5 מ"ר – מטרה שהמדינה הייתה אמורה להשיג עד לסוף השנה
מוטי גילת
08 באוקטובר 2022
12:09

במשרד לביטחון הפנים נערכים לשחרור של מאות או אלפי אסירים בגלל מצוקת מקום בבתי הכלא. כך פורסם לראשונה אמש (שישי) בתוכנית "שרון ואורי" בכאן 11. גורם בכיר המעורה בפרטים אמר לכאן חדשות כי המדינה אינה עומדת בקביעת בית המשפט העליון, שהורה לפני כמה שנים שיועמדו לרשות כל אסיר בישראל ארבעה מטרים רבועים וחצי. אחת הסיבות המרכזיות למצב החמור, אמר הגורם, היא העלייה במספר העצירים המנהליים.

לדברי הגורם, בעקבות הטרור וההסלמה הביטחונית, ישנם כ-800 עצירים מנהליים בישראל - ולצורך זה צריך בית כלא נפרד, כי אסור לערבב אותם עם אסירים פליליים. הבכיר סיפר כי בהתחלה ניסו במערכת הביטחון להתמודד עם מצוקת המקום על ידי כליאה בתחנות משטרה, אבל הפיכתן לבתי כלא זמניים שיתקה את עבודת המשטרה במלחמה בפשיעה. לדבריו, המצב רק הולך ומחמיר בעקבות העלייה המשמעותית בשיעור הפשיעה מאז החלה מגפת הקורונה. "אנחנו לא יודעים מה לעשות", סיכם.

ביום שני פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שהמעצר בתחנות המשטרה לא רק מקשה על פעילות השוטרים - אלא גם נעשה בתאים שאינם מיועדים לכך ובתנאים מחפירים. זאת, בניגוד לחוק, על אף ביקורות חוזרות ונשנות של בתי המשפט ועל אף שבמשטרה ובשב"ס מודעים לבעיה. בסנגוריה הציבורית ערכו ביקורי פתע בתחנות משטרה ולדברי הסניגורית הציבורית הארצית, עורכת הדין ענת מיסד-כנען, גם מכינים דוח חירום על התנאים המזעזעים והלא אנושיים.