קייב, אתמול
צילום: אי-פי

שר החוץ הרוסי: לא לנפח את עניין איום הגרעיני

רוסיה ממשיכה לתקוף באוקראינה ושר החוץ הרוסי למדינות המערב: מציע לנהוג באחריות לגבי הספקולציות על האיום הגרעיני • הנשיא ביידן שוחח אמש עם מקבילו האוקראיני, גינה את מתקפת הטילים והבטיח לספק לאוקראינה מערכות מתקדמות להגנה אווירית
אלכס נירנבורג
11 באוקטובר 2022
05:38
עודכן ב 13:26

המלחמה באוקראינה: שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר היום (שלישי) על ההערכות במערב, לפיהן רוסיה עלולה להשתמש בנשק גרעיני. "לכל מי שמעלה ספקולציות בנושא הזה - הייתי מציע לנהוג באחריות. מוסקווה קוראת שלא לנפח באופן מלאכותי את עניין הגרעין", אמר לברוב לערוץ טלוויזיה רוסיה. 

במקביל, מתקפת הטילים של רוסיה על אוקראינה נמשכת. על פי הדיווחים בכלי תקשורת אוקראינים היו נפילות במחוזות שונים במדינה. ראש עיריית לביב דיווח כי הייתה פגיעה בתחנת כוח ובאתרי תשתיות נוספים. בקייב הודיעו על הפסקות חשמל יזומות כדי לתקן את נזקי ההגזה.

מנהיגי מדינות G7, ובראשם נשיא ארצות הברית ביידן, קיימו דיון מקוון במחוייבותם לתמוך באוקראינה בעקבות מתקפת הטילים הרוסית אתמול. בהודעה שפרסם הבית הלבן נאמר כי בחלקו הראשון של הדיון ישתתף גם נשיא אוקראינה זלנסקי. ביידן שוחח אמש עם זלנסקי, גינה את מתקפת הטילים והבטיח לספק לאוקראינה מערכות מתקדמות להגנה אווירית.

בתוך כך, עצרת האו"ם החלה לדון בשאלה אם לדרוש מרוסיה לחזור בה מסיפוח ארבעה מחוזות באוקראינה. הכינוס המיוחד תוכנן לפני מתקפת הטילים ברחבי אוקראינה שנהרגו בה לפחות 14 בני אדם.

בהמשך השבוע עצרת האו"ם צפויה להצביע על הצעה לגנות את "משאלי העם" לכאורה שארגנה רוסיה במחוזות שהשתלטה עליהם באוקראינה. הצעת ההחלטה קובעת כי אין תוקף חוקי למשאלים האלה ודורשת ממוסקבה לבטל אותם מיד ובלי תנאים. נדחתה בקשתה של רוסיה שההצבעה תהיה חשאית.

ראש הממשלה יאיר לפיד גינה את המתקפה הרוסית באוקראינה ואמר: "אני שולח תנחומים כנים למשפחות ההרוגים ולעם האוקראיני". רוסיה לא נשארה חייבת והגיבה לראש הממשלה: "ישראל שתקה שאוקראינה תקפה יעדים בדונבאס וביצעה פשעים 'רצחניים'".