גנרל קיריל בודנוב
צילום: משרד ההגנה הרוסי

זה הבכיר האוקראיני שרוסיה מאשימה בפיצוץ גשר קרים

גורמים בשירות הביטחון הרוסי מפנים אצבע מאשימה לעבר אגף המודיעין במשרד ההגנה האוקראיני ובפרט לעבר גנרל קיריל בודנוב, העומד בראשו • 5 רוסים ו-3 אוקראינים וארמנים נעצרו בחשד למעורבות בפיצוץ • ביידן ל-CNN: "לא חושב שפוטין ישתמש בנשק גרעיני טקטי, הוא שחקן רציונלי"
נתן גוטמן ואלכס נירנבורג
12 באוקטובר 2022
05:38
עודכן ב 09:46

ארבעה ימים אחרי הפיצוץ בגשר קרים, גורמים בשירות הביטחון הרוסי מפנים אצבע מאשימה לעבר אגף המודיעין במשרד ההגנה האוקראיני ובפרט לעבר גנרל קיריל בודנוב, העומד בראשו. כך דיווחה היום (רביעי) סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. עוד דווח כי חמישה רוסים ושלושה אוקראינים וארמנים נעצרו בחשד למעורבות בפיצוץ.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הטיל כבר ביום ראשון את האחריות לפיצוץ הגשר על אוקראינה ושעות לאחר מכן הפגיזה רוסיה את הבירה קייב. משרד הפנים האוקראיני דיווח כי 11 בני אדם נהרגו במתקפה ו-64 נוספים נפצעו. בתקשורת באוקראינה דיווחו עוד על מתקפות טילים על אזורים נוספים במדינה.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה בריאיון לרשת CNN כי ארה"ב מכינה תגובות לכל תרחיש של פעולה רוסית באוקראינה. ביידן, שלא פירט מה התוכניות של האמריקנים, הוסיף כי אינו סבור שפוטין אכן ישתמש בנשק גרעיני טקטי נגד האוקראינים, אבל הזהיר כי דבריו בנושא אינם אחראיים ועלולים להוביל לטעויות מסוכנות. 

ביידן אמר כי לדעתו פוטין הוא שחקן רציונלי, אבל עשה ״חישוב מוטעה משמעותית״ כשפלש לאוקראינה. בהמשך אמר על דבריו של פוטין סביב נשק גרעיני: "אני חושב שזה לא אחראי מצדו לדבר על זה. זה יכול להוביל להשלכות נוראיות. הוא לא יכול להמשיך לדבר על השימוש בנשק גרעיני טקטי כאילו זה דבר הגיוני לעשות". 

ביידן נשאל האם ייפגש עם פוטין בפסגה באינדונזיה בחודש הבא, והשיב כי הוא לא רואה סיבה טובה לפגישה בין השניים: "זה יהיה תלוי על מה הוא ירצה לדבר" והוסיף כי אם ירצה לשוחח על כוכב הכדורסל האמריקנית בריטני גרינר הכלואה ברוסיה, הוא יהיה מוכן לדיאלוג. "הוא התנהג בצורה ברוטלית, אני חושב שהוא ביצע פשעי מלחמה, אז אני לא רואה סיבה הגיונית להיפגש איתו כעת".