בית חולים שיבא
צילום: אבי דישי, פלאש 90

ישראלי שחזר מאוגנדה מאושפז בבידוד מחשש לאבולה

בדיקה ראשונית שביצע חזרה שלילית, אבל הוא יישאר להשגחה ובדיקה נוספת בגלל תקופת הדגירה הארוכה של הנגיף | פרסום ראשון
קטי דור
14 באוקטובר 2022
12:57

פרסום ראשון: ישראלי שחזר לאחרונה מאוגנדה מאושפז בבידוד במתחם מבודד בבית החולים תל השומר, מחשש שנדבק באבולה. הוא לא חש בטוב ואושפז בבית החולים ובדיקה ראשונית שעבר יצאה שלילית. אך מכיוון שמדובר בנגיף עם זמן דגירה ארוך, החשד לכך שנדבק עדיין קיים למרות שמדובר בחשד נמוך. לכן במשרד הבריאות ביקשו שיעבור בדיקה נוספת, והוא יישאר בבידוד עד שיגיעו תוצאותיה. 

בסוף החודש שעבר פרסם משרד הבריאות המלצה להימנע מהגעה למחוזות באוגנדה שבהם התפרץ נגיף האבולה. זאת בעקבות התפרצות הנגיף ושיעור תמותה גבוה, כפי שידוע גם מהספרות לגבי הנגיף. זן סודן הוא הזן שדומיננטי בהתפרצות הנוכחית, ושונה מזן זאיר שהיה הדומיננטי בהתפרצות ב-2014 ושנגדו קיים חיסון. ההתפרצות החלה במחוז מובנדה, אך מקרים התגלו במחוזות סמוכים. המרכז לבקרת מחלות האמריקני (ה-CDC) פרסם גם הוא אזהרה לציבור הנוסעים לאוגנדה.

בהודעת משרד הבריאות נכתב כי המחלה מועברת במגע ישיר עם דם או נוזלי גוף של חולים, או לאחר מגע עם הפרשות של בעלי חיים נגועים (מתים או חיים).

עוד הוסבר כי תקופת הדגירה של האבולה היא עד 21 יום. במקרה בו מופיעה מחלת חום, שיכולה להיות מלווה גם בכאבי ראש, עייפות, כאבי שרירים, הקאה, שלשול, כאב בטן, או דימום לא מוסבר, בזמן השהות באוגנדה או במהלך תקופה של עד 21 יום לאחר השהות באוגנדה, יש לפנות מיידית לעזרה רפואית רק במקרה הצורך ולעדכן בשהייה באוגנדה. בישראל, יש להיכנס מייד לבידוד, תוך יידוע הרופא המטפל בשהייה באוגנדה.