אסדת כריש, ארכיון

המעורבות של קטאר בהסכם עם לבנון - והרמיזה של גנץ

בכירים בקטאר ניהלו שיחות עם ישראל ולבנון כדי להגיע להסכם • קטאר מעוניינת להיות מעורבת בתהליך הפקת הגז, או בשיתוף פעולה עם חברת "טוטאל" הצרפתית • רמז למעורבות הקטארית ניתן היה לשמוע בהצהרת שר הביטחון גנץ השבוע
גילי כהן
14 באוקטובר 2022
20:55
עודכן ב 09:38

מלבד ישראל, לבנון וארצות הברית, מסתבר שלהסכם הגז יש גם צד קטארי. רמז לקשר הקטארי ניתן היה למצוא בדברים שאמר השבוע שר הביטחון בני גנץ במסיבת העיתונאים, אז הודה למנהיגים באזור שהייתה להם תרומה להסכם עם לבנון.

אמש (שישי) פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי בכירים בקטאר ניהלו שיחות עם בכירים ישראלים ולבנונים. היום אף דיווח כי קטאר מעוניינת להיות מעורבת בחלק מתהליך הפקת הגז, או בשיתוף פעולה עם חברת "טוטאל" הצרפתית. קטאר היא מעצמת אנרגיה שנוהגת להיות מעורבת בסכסוכים שניתנים לפתרון. היא יודעת שבמצבים מעין אלה פתרון מצליח להביא בסופו של דבר לשקט וליציבות.

דברי שר הביטחון גנץ, ביום רביעי האחרון:

בתוך כך, הדיפלומט האמריקני פרדריק הוף היה המתווך הראשון בסוגיית סכסוך הגבול הימי בין ישראל לבין לבנון לפני יותר מעשור. הפשרה שהציע בזמנו לחלוקת שטח המחלוקת המקורי זכתה לכינוי "קו הוף". בשיחה עם כאן חדשות הוא אמר כי העסקה הנוכחית הוגנת, עם פוטנציאל טוב מאוד לשני הצדדים. לדבריו, "ישראל התגמשה, אך הוויתור ישתלם לה. חבל שעשור הלך לאיבוד. היינו יכולים להשיג פתרון כבר אז".