טהראן, השבוע
צילום: רויטרס

"כמו טבח מהסרטים": עדויות על ירי במפגינים בגל המחאות באיראן

"הניו יורק טיימס" פרסם עדויות על אירוע ירי המוני שביצעה המשטרה המקומית לפני כשבועיים • ביידן על המחאה באיראן: אף אחד לא צריך להגיד לנשים מה ללבוש • בתיעודים שפרסמה רשת BBC נראים שוטרים תוקפים מינית מפגינות בהפגנה שהתרחשה השבוע בטהראן
בן יניב
15 באוקטובר 2022
00:46
עודכן ב 01:39

עיתון "הניו יורק טיימס" פרסם הלילה (שבת) שורה של עדויות ממקור ראשון וסרטונים חדשים מאירוע שהתרחש ביום שישי 30 בספטמבר, ימים בודדים לאחר שהחל גל מחאת החיג'אב באיראן. על פי הפרסום, באירוע שהתרחש בעיר זהידאן שממוקמת בדרום-מזרח המדינה, הגיבה המשטרה המקומית על יידוי אבנים בירי חסר הבחנה. על פי ההערכות, מהירי נהרגו בין 60 ל-90 בני אדם תוך דקות.

על פי הדיווח, לאחר שקבוצה של מפללים יצאה מתפילות יום השישי במסגד הגדול בעיר, הם החלו להתעמת עם שוטרים מתחנה סמוכה, קראו קריאות נגד המשטרה ובשלב מסויים החלו גם לזרוק אבנים לעבר השוטרים. האירוע, כך לפי הדיווח, הוביל את כוחות הביטחון במקום לירות בקהל. הירי הוביל לפיזור המפגינים, חלקם שבו למסגד בו שהו עוד אלפי מתפללים".

"זה היה נראה כמו טבח מהסרטים", אמר ג'משיד, מתפלל בן 28, שהזדהה בעיתון רק בשמו הפרטי כדי להגן על חייו. "הם התחילו לירות כשאנשים עדיין היו עם ראשם מורכן בזמן תפילה". לדבריו, צעירים השליכו את עצמם על ילדים ואנשים מבוגרים כדי להגן עליהם מהכדורים. "לא היה להם לאן לברוח" הוא הוסיף.

הטבח, שכבר קיבל על ידי התושבים המקומיים את השם "יום שישי העקוב מדם", הוא ככל הנראה הפעולה הממשלתית הקטלנית ביותר מאז החל דיכוי ההפגנות שפרצו בחודש שעבר.

ביידן על המחאה באיראן: אף אחד לא צריך להגיד לנשים מה ללבוש

בתוך כך, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן קרא הלילה למנהיגים בטהראן לשים קץ לאלימות של כוחות הביטחון נגד "אזרחיות שבסך הכול מבקשות את זכויות היסוד שלהן". בנאום בקליפורניה אמר ביידן כי "נשים צריכות להתלבש בכל דרך שיבחרו, איש אינו צריך לומר להן מה ללבוש". הנשיא האמריקני העריך כי המחאה שהחלה בעקבות מותה של מהסא אמיני תסרב לגווע עוד זמן רב.

גם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן שלח מסר של תמיכה בעם האיראני. בפתח פגישה שקיים עם פעילי זכויות נשים איראניים, אמר בלינקן כי "העם האיראני נלחם באומץ יוצא דופן למען זכויות שנמנעות ממנו". הוא הוסיף כי מאבקם של תושבי איראן הוא למען חירויות יסודיות שנמנעות מהם זמן רב.

מוקדם יותר פרסמה רשת BBC תיעוד שהופץ ביממה האחרונה בו נראית לכאורה תקיפה מינית של מפגינה בהפגנה שהתרחשה בטהראן ביום רביעי. בתיעוד נראה אחד השוטרים אוחז בצווארה של המפגינה, ומוביל אותה לקבוצת שוטרים. בעודה נדחפת לאחד מאופנועי השוטרים, תועד שוטר אחר אוחז בישבנה. בתיעוד אחר שפרסמה הרשת מאותה הפגנה, נראה שוטר אוחז בחזה של מפגינה אחרת בעודו מנסה לעצור אותה ואת חברתה.

איך נראים חיי נשים תחת משמרות המהפכה? | עוד יום

מהסא אמיני, בת 22, מתה בחודש שעבר במתקן מעצר של משטרת הצניעות באיראן. היא נעצרה בנימוק שהחיג'אב שכיסה את פניה היה רופף מדי. על פי הערכות של ארגונים לזכויות אדם, יותר מ-150 אזרחים איראנים נהרגו עד כה בגל המחאה נגד המשטר, מאות נפצעו ואלפים נעצרו.