מסע לפולין
צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90

שגריר ישראל מתח ביקורת על משרד החוץ הפולני, ויזומן לבירור

יעקב ליבנה האשים את משרד החוץ בכך שהוא לא מאפשר הגעת משלחות ישראליות למדינה, ולטענת סגן שר החוץ "מטעה את הציבור"
דב גיל-הר ואלכס נירנבורג
15 באוקטובר 2022
08:01

שגריר ישראל בפולין, יעקב ליבנה, יזומן לבירור במשרד החוץ הפולני לאחר שנטען אתמול (שישי) כי בהופעותיו הפומביות הוא "מטעה את דעת הקהל" בנוגע לסיבות שבגללן בוטלו המשלחות לפולין, כך אומר בציוץ סגן שר החוץ הפולני פאוול יבלונסקי.

"אני מצר על כך שהשגריר יעקב ליבנה החליט לתקשר עם משרד החוץ הפולני בתקשורת ובהופעות פומביות - ובנוסף, מטעה הציבור באשר לסיבות שלא מתקיימות המשלחות, וכדי להסביר את המצב, הוא יזומן למשרד החוץ ביום שני", כתב אתמול יבלונסקי.

הזימון מגיע לאחר שבחמישי האחרון השתתף השגריר ליבנה בטקס לציון 79 שנה למרד האסירים במחנה ההשמדה סוביבור, ואמר כי סוביבור היה יעד לביקור של קבוצות מישראל, אך "למרבה הצער, היום זה בלתי אפשרי עקב החלטות שהתקבלו במשרד החוץ הפולני". השגריר הוסיף שעמדת משרד החוץ לא מובנת בישראל, וכי יש לפתור את העניין.

מזה מספר חודשים לא יוצאות משלחות תלמידים לפולין בגלל חילוקי דעות בין המדינות בנושא אבטחתן. סגן השר יבלונסקי כתב בציוץ: "אנחנו מוכנים לקבל קבוצות גם ממחר. כללי האבטחה צריכים להיות כמו במדינות אחרות, כלומר ללא הגנה חמושה. זה בידי הצד הישראלי להחליט אם לנצל את ההצעה הזו או לא. אנחנו מוכנים".