צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90
-

המחלוקת בין לפיד לגנץ: להישען על חד"ש-תע"ל?

לפיד לא שלל את המהלך, גנץ אמר בישיבת סיעה כי מפלגתו לא תצטרף אם הממשלה תורכב בעזרת טיבי ועודה • נתן אשל ניסה לקיים מגעים עם הפלג הירושלמי ונדחה: "הרב לא מאמין להבטחות נתניהו"
מיכאל שמש
19 באוקטובר 2022
10:39
עודכן ב 20:56

13 ימים לבחירות: ראש הממשלה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר הממלכתי בני גנץ לא מסכימים סביב סוגיה שעלולה להיות קריטית בהרכבת הממשלה - האם להישען על רשימת חד"ש-תע"ל. היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב כי גנץ הבהיר בישיבת סיעה שהמחנה הממלכתי לא יהיה חלק ממהלך של הישענות על מפלגתם של עודה וטיבי. 

אחרי שורה של התבטאויות סותרות של בכירי יש עתיד בנושא - אתמול הבהיר לפיד באופן חד משמעי שאינו שולל את האפשרות של הישענות על רשימת חד״ש תע״ל. לעומתו, גנץ אמר אתמול בישיבת הסיעה לחברי הכנסת של הרשימה: "לא נשען על חד״ש תע״ל ובל״ד בשום אופן״. בעבר ניסה גנץ להישען על חברי הרשימה המשותפת אבל כעת אולי בגלל השותפות עם גדעון סער, הוא מתחייב בנושא בצורה ברורה.

בהקשר אחר, בימים האחרונים פנה מקורבו של יו"ר האופוזיציה נתניהו נתן אש לגורמים בפלג הירושלמי כדי ליצור קשר עם הרב, במטרה לשכנע את אנשי הפלג החרדי להצביע לליכוד. הפלג הירושלמי מונה על פי הערכות 20 אלף בעלי זכות הצבעה שכעת לא מצביעים בבחירות. מנהיג הפלג הרב אשר דויטש דוחה את כוונתו של אשל לקיים מגעים, בטענה כי אין דבר שנתניהו יכול להציע ויוביל לעסקה בין הצדדים. עוד טענה שעלתה מצד הגורמים בפלג היא שהרב לא מאמין להבטחותיו של נתניהו.

ברקע, נתניהו התייחס היום בריאיון בכנס התאחדות התעשיינים לתקרית במסגרתה הורד ח"כ איתמר בן גביר מהבמה באירוע הקפות שניות בכפר חב"ד, בשל רצונו להימנע מתמונה משותפת:  ״אני לא נמנע להצטלם, אני נותן לכל אחד את הכבוד שלו. אני עולה לבד ונותן לכל אחד אחר להיות על הבמה לבד״.

 הוא הוסיף: "הציונות הדתית תהיה בקואליציה שלנו, שיהיה ברור. אנחנו נרכיב ממשלה לאומית. אבל את הניהול הבסיסי של התיקים הגדולים נשאיר אצל הליכוד. היינו צריכים להילחם בלפיד וגנץ על הגז, הם רצו שהוא יישאר במים. עכשיו הם מנכסים את זה לעצמם". 

 יו"ר רשימת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן על התקרית בין נתניהו לבן גביר: "ברמה הבין-אישית זה מעשה לא ראוי ויהיה ראוי שנתניהו יתנצל על זה". על האפשרות שייכנס לממשלה בלי בן גביר: "מתנגד להחרמה שלו, אני אכנס לממשלה שתוכל לקדם את האידיאולוגיה שלנו".