-

מפקד אוגדת יהודה ושומרון בהקלטות בלעדיות: "צפינו את ההסלמה כבר לפני שנה - ונערכנו"

בשיחה טעונה עם תושבים אומר תא"ל בלוט: "אם יש כמאה מחבלים הרוגים - כנראה שהלוחמים לא חוששים לבצע ירי" • התושבים הטיחו בקצין הבכיר - "לא מרגישים ביטחון בכבישים"
כרמל דנגור
19 באוקטובר 2022
19:54
עודכן ב 20:05

לעתים נדירות אפשר לקבל הצצה לשיחה בין הקצין הבכיר שאחראי על אזור יהודה ושומרון, מפקד האוגדה תא"ל אבי בלוט, לבין תושבים - בעיצומה של הסלמה. בהקלטה בלעדית של השיחה הטעונה, שפורסמה הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, הטיחו התושבים בבלוט האשמות קשות ומנגד, מפקד האוגדה הודה: גדר ההפרדה הוזנחה במשך כעשור, לצה"ל לא היה מספיק חופש פעולה בקסבה של שכם ובמחנה הפליטים בג'נין. 

בלוט אמר כי בצה"ל חזו את ההסלמה כבר בסוף השנה שעברה, אך ציין כי הופתעו מכך שהפיגועים לא החלו בשטחי יהודה ושומרון, אלא מתאי דאעש. לאחר מכן, מפקד האוגדה הסביר על הניסיונות לבלום את ההסלמה באמצעות הכפלה של מספר הגדודים בגזרות. 

השיחה התקיימה לפני כשבועיים וחצי בסופו של יום שבו התרחשו שני פיגועי ירי במרחק של קילומטרים בודדים זה מזה. בשיחה עלתה גם הטענה כי לוחמים חוששים לירות בפלסטינים שמיידים אבנים על כלי רכב ישראליים בכבישים. 

אחת התושבות אמרה למפקד: "אני בטח לא מבינה בהוראות פתיחה באש, אני לא מבינה בטקטיקה, אני לא מבינה בשום דבר מהדברים האלה. אני אמורה כשאני יוצאת מהבית להרגיש ביטחון. איבדת אותנו. אתה נותן מספרים, אתה נותן טקטיקות. אני מרגישה בתדריך צבאי, אני לא מרגישה ביטחון, אני לא מרגישה שמחר בעלי יוצא לדרכים ואני יודעת שהוא חוזר הביתה בשלום". בסופה של השיחה אמר בלוט כי אם מספר הפיגועים לא יירד - צה"ל ייצא לפעולה רחבה יותר, אבל היא לא תיראה כמו מבצע "חומת מגן".