איתמר בן גביר בדיו בבג"ץ
צילום: כאן חדשות

נשיאת העליון חיות גערה בבן גביר בדיון בבג"ץ על ההסכם עם לבנון

בית המשפט העליון דן בעתירות נגד ההסכם הימי. במהלך הדיון, טען ח"כ איתמר בן גביר כי המו"מ עם לבנון פוצץ וחודש אחרי שנודע כי ישראל הולכת לבחירות
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
20 באוקטובר 2022
18:08

בג"ץ דן היום (חמישי) בעתירות נגד אישור הסכם הגבול הימי עם לבנון. הדיון, שעוסק בארבע עתירות, מועבר בשידור חי בעקבות בקשת כאן חדשות. במהלך הדיון גערה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בחבר הכנסת איתמר בן גביר, אחד העותרים בדיון נגד ההסכם.

בן גביר טען בפני העליון כי המו"מ עם לבנון חודש אחרי שנודע כי ישראל הולכת לבחירות. נשיאת העליון הגיבה לו לאחר שלא ענה מתי הפסיק המו"מ. "אדוני טוען שעד יוני 2022 לא היה מו"מ? מה זה אם, אדוני טוען דבר ואז שואל אם זה נכון? יש אסמכתא?"

לטענת בן גביר, ההסכם הוא מחטף מאוד בעיתי. חבר הכנסת טען נגד הטענה שמדובר על עניין סודי, ולראיה הוא הסביר כי היועמ"שית עצמה לא טענה שאי אפשר להביא את ההסכם לכנסת מטעמי סודיות.

השופט נעם סולברג אמר לו כי הוא הזדרז לבוא לבית המשפט לפני שמיצה את צעדיו בכנסת. בן גביר השיב כי הכנסת אינה פועלת ולכן היא פחות יכולה לפקח. עוד טען בן גביר  כי אם ההסכם סודי אז מדוע רה"מ לפיד הזמין את גלאון, שהיא אינה ח"כית, לסקירה ביטחונית ואילו ח"כים מכהנים לא יכולים לשמוע דבר סודי.

הדיון התמקד בשאלה אם ממשלת מעבר יכולה לחתום על הסכם כזה סמוך מאוד לבחירות, בשאלה האם יש להחיל עליו את חוק יסוד משאל עם והאם הוא צריך להיות מובא לאישור הכנסת. העותרים נגד ההסכם הם פורום קוהלת, לביא, ח"כ איתמר בן גביר ועתירה רביעית של עשרות עותרים.

לקראת הדיון, אמרה אתמול המדינה כי נימוקים ביטחוניים, מדיניים כלכליים ואנרגטיים כבדי משקל מצדיקים את אישור ההסכם עוד לפני הבחירות בלא אישור של הכנסת.

המדינה ציינה כי המשא ומתן נמשך שנים על ידי ממשלות שונות גם בתקופת בחירות. לטענת המדינה בשל טעמים של דחיפות וחיוניות יש הצדקה לממש חלון ההזדמנויות ולאשר בלא דיחוי את ההסכם עם לבנון. את העתירות הגישו פורום קהלת, ארגון לביא וחבר הכנסת איתמר בן גביר.

בתוך כך, השבוע דווח באתר החדשות הלבנוני "אל-עהד", כי טקס חתימת הסכם הגבול הימי עם לבנון במטה האו"ם לא יכלול מפגש של שני הצדדים. לפי הדיווח, הפגישה בא-נאקורה בשבוע הבא לא תהיה סביב שולחן משותף ולא תהיה תמונה משותפת. בנוסף כל צד יחתום על מסמך אחר, כדי להימנע מכל היבט של נורמליזציה עם ישראל.