.
צילום: אי-פי

האו"ם גינה את "הכיבוש הישראלי"; לפיד: דוח אנטישמי

ועדה מיוחדת של הארגון שהוקמה לאחר מבצע שומר חומות קבעה שישראל מפרה את החוק הבינלאומי • ישראל מתחה ביקורת חריפה על חברי הוועדה שלא הזכירו את התקפות הטילים של חמאס • דובר משרד החוץ האמריקני: "יחס לא הוגן כלפי ישראל"
איתמר מרגלית
21 באוקטובר 2022
09:03
עודכן ב 10:10

ועדת מומחים מיוחדת של האו"ם מותחת ביקורת על ישראל ואומרת כי "הכיבוש בשטחים אינו חוקי על פי החוק הבינלאומי וכי הוא מעמיק". המומחים הגישו הלילה (שישי) את הדוח שלהם לעצרת האו"ם והיא תדון בו בשבוע הבא. הוועדה הוקמה בשנה שעבר לאחר מבצע שומר החומות.

יו"ר הוועדה, נאבי פילאיי, שהייתה נציבת האו"ם לזכויות האדם, אומרת כי ממשלות ישראל מתעלמות מהחוק הבינלאומי בעניין ההתנחלויות, ובכך קובעות עובדות בשטח כדי להבטיח שליטה ישראלית קבועה ביהודה ושומרון. הוועדה מזכירה גם הריסת בתים ורכוש, שימוש מוגזם בכוח של ישראל, אלימות של מתנחלים, כליאה המונית ואת המצור על רצות עזה.

ראש הממשלה יאיר לפיד הגיב לפרסום הדוח וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "דווקא משום שלא הייתי ראש ממשלה בזמן מבצע ״שומר חומות״ אני רואה חובה להדגיש: דוח האו״ם על המבצע הוא מוטה, שיקרי, מסית ולא מאוזן באופן בוטה. לא כל ביקורת על ישראל היא אנטישמיות, אבל הדוח הזה נכתב בידי אנטישמים (כפי שישראל חשפה כבר) והוא דוח אנטישמי מובהק".

משלחת ישראל לאו"ם מתחה ביקורת חריפה על חברי הוועדה שלא הזכירו את התקפות הטילים של חמאס.
דובר משרד החוץ בוושינגטון, נד פרייס, אמר מבלי להתייחס לפרטי הדוח, כי האו"ם מתמקד בעקביות באופן לא הוגן בישראל. "שום מדינה אינה חסינה מביקורת, אך שום מדינה אינה צריכה לקבל יחס לא הוגן", אמר פרייס.