.

גורם ביטחוני: 104 אירועי פשיעה לאומנית בשלושה שבועות

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר העלייה במספר אירועי האלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים ביהודה ושומרון • פראמדיק תושב אריאל שרוסס בגז פלפל לצד מג"ד צנחנים: "אירוע קשה, פעם ראשונה שאני מותקף בידי מתיישבים כמוני" • הנהגת היישוב הר ברכה יצאה בהודעת גינוי נגד אלימות מתנחלים
כרמל דנגור
22 באוקטובר 2022
00:24
עודכן ב 07:01

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר התגברות מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים ביהודה ושומרון. לפי גורם ביטחוני, בחודש אוקטובר בלבד התרחשו 104 אירועים של פשיעה לאומנית מצד יהודים. כך דווח אתמול (שישי) במהדורת "השבוע" בכאן 11.

אחד מהאירועים הבולטים בשבוע האחרון היה תקיפת מג"ד צנחנים ולוחמים בידי מתנחלים שריססו לעברם גז בכפר חווארה. שני העצורים שחשודים במעורבות במקרה שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים. 

תומר פיין, תושב אריאל שמשרת במילואים כפראמדיק בחטיבת שומרון שסמוכה לחווארה, היה שם בליל התקיפה וספג גז מדמיע בעצמו. בריאיון לכאן חדשות הוא שיחזר: "יצאתי מהבסיס חזרה לכיוון הבית. תוך כדי נסיעה ראיתי התקהלות, הבנתי שמדובר בצבא ומתיישבים, כשבמרכז העניינים יש בחור שמנסים לעצור אותו, וחברים שלו מנסים למלט אותו. יצאתי לראות אם מישהו צריך עזרה רפואית, תוך כדי שאני מנסה להרגיע את הצדדים הרגשתי צריבה בגרון, שריפה בפנים, הבנתי שרוססתי".

"האירוע הזה מבחינתי היה אירוע קשה", פיין המשיך. "זו הפעם הראשונה שאני מותקף על ידי מתיישבים כמוני. אני מבין למה הם יורדים לרחובות, הם מרגישים שהממשלה נטשה אותם ואין להם ברירה אחרת. מצד שני, צריך לשים את הגבול. לפגוע בחיילי צה"ל זה קו אדום שאסור לעבור אותו".

בד בבד, הנהגת היישוב הר ברכה, שנמצא באזור שכם, יצאה השבוע בגינוי חריג נגד המתפרעים היהודים בחווארה. ביישוב האשימו את המתפרעים בהתלקחות באזור ובכך שהתנהגותם מדרדרת את המצב המורכב בין שתי האוכלוסיות, וקראו לרשויות האכיפה לפעול בנושא. 

באירוע אלימות נוסף שהתרחש השבוע, ד"ר הגר גפן, דוקטור לאנתרופולוגיה ופעילת שמאל, הותקפה בידי מתנחלים סמוך מעלה עמוס. גפן הגיעה עם פעילים נוספים כדי לסייע לפלסטיני למסוק את הכרם שלו. בריאיון לכאן חדשות היא סיפרה שמתנחלים יידו אבנים לעבר הקבוצה, שניסתה להימלט. "הם צרחו שאנשים כמוני צריך להרוג כי הם לא צריכים להיות פה", היא סיפרה לכאן חדשות.

בתוך כך, במערכת הביטחון קיימו דיון על יציאה לפעולה רחבה נגד תא הטרור "גוב האריות", שאחראי לעלייה במספר פיגועי הירי בזמן האחרון. הפעולה, אם תאושר, צפוייה לכלול סדרה של מעצרים בקצב גבוה. אמש הושלך מטען חבלה מאולתר למחסום ג'למה מצפון לג'נין, לא היו נפגעים באירוע.