אביר קארה
כאן חדשות

אביר השוק החופשי: האג'נדה הכלכלית של קארה

אביר קארה חושב שהפרטה של השירותים הציבוריים במדינה תוציא את כולם מרווחים, טוען שאין שום הבדל בין להצביע לגלאון או בן גביר, ובטוח שיש לפחות 11 מנדטים שמחפשים כלכלה קפיטליסטית | בוחרים מהכיס
שאול אמסטרדמסקי
22 באוקטובר 2022
18:59

שבוע וחצי לפני הבחירות לכנסת ה-25, יו"ר מפלגת "חופש כלכלי" וסגן השר אביר קארה שוחח עם שאול אמסטרדמסקי ב"בוחרים מהכיס". קארה בטוח שאת האג'נדה הכלכלית של מדינת ישראל אפשר לקחת לקצה הימני, ושיש לא מעט ישראלים שיתמכו בכך. "כדי לשנות את המציאות המשוגעת בישראל, אתה צריך להיות לא ריאלי", הוא אומר.

"עשיתי את כל הטעויות האפשריות בדרך, אבל מתוכן למדתי וצמחתי", הוא מוסיף. "פרצתי לתודעה מאוד מהר ושלטתי בשיח הציבורי. כל הרפורמות שעברו בקיץ האחרון לא היו עוברות בלי השולמנים". ולמרות שהוא קובע ששינה את השיח הכלכלי בישראל "חד וחלק", גם קארה לא יכול שלא לשים לב לפער כשזה מגיע למנדטים, ויש לו הסבר: "מאז שהכרזנו שאנחנו יוצאים קדימה לא סיקרו אותנו, כאילו לא היינו קיימים. איבדנו מומנטום". 

"30% מעובדי משרד רה"מ לא עושים כלום, תשלח אותם לחו"ל ל-4 חודשים ואף אחד לא ישם לב" 

"מבחינה מדינית אין הבדל בין להצביע זהבה גלאון או איתמר בן גביר", הוא טוען. "אף אחד לא יקים כאן מדינה פלסטינית, ובן גביר לא יחזיר מתיישבים לגוש קטיף. זה שני דברים שלא הולכים לקרות, אבל הם הולכים לעשות נזק מאוד גדול מבחינה כלכלית. כולם הם שמאל רדיקלי כלכלי. כולם, אפילו נתניהו, מדברים על חוק חינוך חינם, זה יעלה לנו המון כסף". 

קארה טוען שמערכת החינוך, כמו מערכות ציבוריות אחרות במדינה, צריכות לעבור הפרטה. "אנשים עובדים צריכים לקבל תמריץ. התקציב של מערכת החינוך בישראל הוא 74.5 מיליארד שקל אחרי ההסכם הגרוע שעשו. שפכו עליהם עוד כסף, אבל הם לא חייבים לתת כלום".

לדבריו, הפרטה של מערכת החינוך לדוגמה, תעזור לקדם גם את מערכת החינוך הציבורית. "היום המערכת הציבורית גרועה לכולם, יש שיוון, אבל אחר הצהריים הורים שיכולים לחזק את הילדים שלהם הולכים לשיעורים פרטיים. אם מחר יש השתתפות הורים בבתי הספר הפרטיים, מתפנה לי תקציב גדול דווקא להשקיע יותר בציבורי. אני רוצה להגיע למצב בו השוק הפרטי לא אויב של השוק הציבורי, הם שותפים". 

"כל המדינות שאנחנו רוצים להידמות להן - הדבר המשותף להן זה שהן יותר קפיטליסטיות מישראל"

יש דבר אחד שקארה מודה שהממשלה הנוכחית לא הצליחה לעשות - להקטין את הוצאות הממשלה. "אנחנו למעשה הגדלנו אותן וזו טעות", הוא אומר. "יש בזבוז גדול של כספי ציבור. 30% מעובדי משרד ראש הממשלה לא עושים כלום, תשלח אותם לחו"ל לארבעה חודשים ואף אחד לא ישם לב. 40% מהם עובדים מעולים שלא מרוויחים מספיק כסף. אם אבטל את מוסד הקביעות בעבודה, באופן אוטומטי כל הגלגלים יתחילו לעבוד כמו שצריך".

קארה מאמין שיש כ-12-11 מנדטים של אנשים שמאמינים באג'נדה שהוא מקדם - פחות שירותים ציבוריים ויותר כלכלה חופשית. "אין דרך אחרת, באף מדינה בעולם אי אפשר להגדיל את הרווחה של התושבים אם היא לא בשוק קפיטליסטי מתפקד. כל המדינות שאנחנו רוצים להידמות להן - הדבר המשותף להן זה שהן יותר קפיטליסטיות מישראל".