-

ישראל ולבנון צפויות לחתום על ההסכם בסוף השבוע

בישראל מחכים להכרעת בג"ץ לפני שתיקבע ישיבת הממשלה לאישור ההסכם • הרצוג ייפגש עם ביידן בנושא ההסכם ביום רביעי
גילי כהן ורועי קייס
22 באוקטובר 2022
09:43
עודכן ב 20:52

לקראת החתימה על הסכם הגבול הימי: לבנון וישראל צפויות לחתום על ההסכם בנוגע לגבול הימי בסוף השבוע - ככל הנראה בחמישי או בשישי, כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. בישראל מחכים להכרעת בג"ץ לפני שתיקבע ישיבת הממשלה לאישור ההסכם. הנשיא הרצוג ימריא השבוע לוושינגטון וידון עם הנשיא האמריקני ג'ו ביידן על ההסכם עם לבנון.


העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה דיווח הבוקר שהמתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין, צפוי להגיע לביירות ביום שלישי או רביעי, וכי הצד הישראלי עדכן את הצד האמריקני שהוא יהיה ערוך לחתום על המסמכים במטה האו"ם בא-נאקורה ביום רביעי או חמישי.

ביום שלישי צפוי נשיא לבנון, מישל עון, לקבל החלטה סופית לגבי האישיות שתייצג את ארצו במעמד החתימה. בדיווח נאמר כי המעמד יתקיים בחדרים נפרדים - בחדר אחד המשלחת הלבנונית ובשני הישראלית, כשלשני הצדדים יצטרפו נציגים של האו"ם והממשל האמריקני. עוד דווח שלבנון וישראל ישלחו לאו"ם שתי איגרות נפרדות שיכללו את סעיפי ההבנה בין הצדדים, והן יופקדו בידי האו"ם שימלא את תפקיד הערב לאי הפרת ההבנות.

במקביל, העיתון דיווח הבוקר כי נשיא לבנון עון שוחח בימים האחרונים עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, והשניים סיכמו לקדם במהרה את סוגיית סימון הגבול הימי בין המדינות ללא מתווכים. לפי הדיווח, השניים סיכמו להרכיב משלחות רשמיות מהמשרדים והגופים הרלוונטיים כדי שיקיימו פגישות בנושא בדמשק ובביירות. עוד דווח כי לבנון קיבלה השבוע איגרת רשמית ממשרד החוץ הקפריסאי, שהפציר בצד הלבנוני לקדם את הדיאלוג בסוגיית סימון הגבול הימי בין המדינות.