סאשין ליטלפת'ר בטקס האוסקר, 1973
צילום: גטי אימג'ס

האם הפעילה האמריקנית-ילידית שהושפלה באוסקר - מתחזה?

אחיותיה של סאשין ליטלפת'ר, שקיבלה ב-1973 את הפרס בשמו של מרלון ברנדו וזכתה ללעג, טוענות - היא בכלל מקסיקנית • בריאיון לעיתון "סן פרנסיסקו כרוניקל" הן חשפו את שמה האמיתי ודחו טענות שהשמיעה בעבר, לפיה גדלה במשפחה קשת יום והייתה בת לאב מתעלל • ליטלפת'ר מתה בתחילת החודש מסרטן
אלון פרוכטר
22 באוקטובר 2022
23:09

פחות משלושה שבועות לאחר לאחר שהלכה לעולמה, אחיותיה של השחקנית והאקטיביסטית האמריקנית-ילידית סאשין ליטלפת'ר טוענות כי מדובר במתחזה. בריאיון שהעניקו לעיתון האמריקני "סן פרנסיסקו כרוניקל" שפורסם הערב (שבת) אמרו האחיות כי ליטלפת'ר לא הייתה בת למשפחת ילידים משבט האפאצ'י, אלא אמריקנית-מקסיקנית למחצה שנולדה בשם מארי-לואיז קרוז.

נאומה של ליטלפת'ר בטקס פרסי האוסקר, 1973

עוד בריאיון, דחו האחיות אורלנדי ורוזלינד קרוז, את הטענות שהשמיע בעבר ליטלפת'ר כי גדלה במשפחה קשת יום וכי הייתה בת לאב מתעלל. בריאיון לעיתונאית האמריקנית-ילידית ג'קלין קילר, השתיים אמרו כי כל רצונן הוא להחזיר לאביהן את שמו הטוב, שלדבריהן מעולם לא היה אלכוהוליסט או חולה נפש. הן הוסיפו כי צרם להם לראות את אחותן "מקבלת יחס של קדושה".

ליטלפת'ר שמתה ממחלת הסרטן בראשית החודש בגיל 75, עלתה לכותרות במארס 1973 כשנשלחה על ידי השחקן מרלון ברנדו לטקס פרסי האוסקר כדי לסרב בשמו לקבל את הפרס שהוענק לו על תפקידו בסרט "הסנדק".

הצעד השנוי במחלוקת היה במחאה על יחס תעשיית הקולנוע בהוליווד כלפי האמריקנים הילידים. בטקס ספגה ליטלפת'ר שריקות בוז, עלבונות ואיומים במעצר. בחודש שעבר קיבלה ליטלפת'ר התנצלות רשמית מהאקדמיה האמריקנית לקולנוע על היחס שקיבלה אז, באירוע מיוחד שהתקיים לכבודה במוזיאון האקדמיה לקולנוע בלוס אנג'לס.