-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הסטודנטים חוזרים ללימודים: השיעורים המוקלטים יבוטלו?

340 אלף סטודנטים יפתחו הבוקר את שנת הלימודים האקדמית • חלק מהמוסדות האקדמים מקשיחים את התנאים כדי להחזיר את הסטודנטים לכיתות • יוקר המחייה משפיע על הסטודנטים: נעזרים יותר בהורים ועובדים במהלך הלימודים.
איתי שיקמן
23 באוקטובר 2022
08:28

כ-340 אלף סטודנטים יפתחו הבוקר (ראשון) את שנת הלימודים האקדמית. מדובר בגידול של יותר מאחוז וחצי לעומת השנה שעברה. נשים מהוות 60% מכלל הסטודנטים, 18% מהסטודנטים הם ערבים, בעוד מספרם של הסטודנטים החרדים שילש את עצמו בעשור האחרון, וכעת עומד על יותר מ-16 אלף. 

ברקע החזרה ללימודים, מוסדות רבים החליטו בימים שאחרי הקורונה להקשיח את התנאים סביב למידה מרחוק. חלקם מונעים את הקלטת השיעורים והעלאתם לרשת כדי להכריח סטודנטים להגיע פיזית לכיתה. ברוב המוסדות העבירו את ההחלטה לידי כל פקולטה.

כך לדוגמה באוניברסיטה העברית מאפשרים הקלטות שיעורים והעלאה שלהם רק במקרים מסוימים. באגודת הסטודנטים של המוסד מנסים להיאבק בגזרה וטוענים כי סטודנטים רבים חווים את קשיי יוקר המחייה ונאלצים לעבוד תוך כדי התואר ולכן זקוקים לסיוע של השיעורים המקוונים.

באוּניברסיטת תל אביב, על אף שהאוניברסיטה דווקא מעודדת הקלטות שיעורים בחלק מהפקולטות, ארגון עובדי ההוראה והמחקר פתח בחודשים האחרונים בצעדים ארגוניים בטענה כי הוא אינו מתוגמל על העבודה הנוספת שהוא נאלץ לעשות, וכי כל נושא הקלטות השיעורים אינו מוסדר. יו"ר הוועד, ד"ר שחר פרנק, אמר לכאן חדשות כי הנושא מחייב דיון של פרטיות, זכויות יוצרים וכן טען כי בכיתות מסוימות האוניברסיטה מעדיפה את הלימוד המקוון פשוט כי אין מספיק מקום בכיתות.

מאוניברסיטת תל אביב מסרו לנו בתגובה: "האוניברסיטה רואה חשיבות רבה בשילוב למידה דיגיטלית ומקוונת במערך הקורסים שלה, ובמסגרת כך מעודדת את המרצים להקליט את הקורסים ולשדרג את חוויית ההוראה. עם זאת, לצד הלמידה המקוונת, ישנה חשיבות רבה גם לנוכחות הפיזית של הסטודנטים בקמפוס.

"יצוין כי אף שארגון הסגל הזוטר חתום על הסכם שכולל שקט תעשייתי עד יוני 2023, האוּניברסיטה הסכימה לפנים משורת הדין לקיים שיח עם ועד הסגל הזוטר במטרה להסדיר את הנושא. לצערנו ועד הסגל, משיקולים פנימיים שלו, בחר שוב ושוב לדחות את ההצעות שהועלו על השולחן בחודשים האחרונים. עוד יודגש כי טענות הארגון המועלות בכתבה באשר לפגיעה בפרטיות, כמו גם הטענות על רישום יתר בכיתות, הן חסרות שחר. אין קשר בין מספר הנרשמים לקורס להיותו מקוון.

מהאוניברסיטה העברית נמסר:  בסִקרי שביעות רצון שלנו לאורך השנתיים האחרונות עלתה הדרישה של הסטודנטים והסטודנטיות לחזור ללמוד פרונטאלית בכיתות. עם זאת, רוב הקורסים יוקלטו, וזאת על מנת לתת מענה לתלמידים ותלמידות שייעדרו מסיבה מוצדקת מהשיעורים, למשל בשל מילואים או מחלה".