.
צילום: רויטרס

נערכים לעתיד? הממשלה אישרה תוכנית אקלימית חדשה

משרדי ממשלה יציגו עד סוף 2023 מתווה להתמודדות עם השלכות שינויי האקלים בישראל • החברה להגנת הטבע: "אין עוד שנה לחכות, צריך מעשים כאן ועכשיו"
מיכל וסרמן וגילי כהן
23 באוקטובר 2022
16:10

לקראת ועידת האו"ם לענייני אקלים שתתקיים בשארם א-שייח, הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה והשרה להגנת הסביבה לתוכנית אקלימית חדשה. במסגרת התוכנית על כל משרדי הממשלה להגיש עד סוף 2023 מתווה שיגדיר את היערכותם למשבר האקלים. התוכניות ייכתבו בהתאם לתחזיות בנושא שינוי האקלים, שיוכנו על ידי רשות החירום הלאומית והמשרד להגנת הסביבה.

התוכנית נועדה להתמודד עם אתגרים עתידיים שיגיעו בעקבות שינויי האקלים, דוגמת ההתחממות והצמצום בלילות הקרים, שעתידים לשנות את הגידולים החקלאיים המתאימים לגידול בישראל; כל תשתיות הממשק הימי יצטרכו להתאים את עצמם לעלייה החזויה במי הים; ואת ערי ישראל יהיה צורך להתאים באמצעות הצללה וייעור לגלי חום חמורים וארוכים יותר. 

ראש הממשלה, יאיר לפיד, מסר לאחר אישור התוכנית: "עם התמודדות נכונה והערכה מוקדמת, משבר האקלים מזמן לנו הזדמנויות יוצאות דופן – לא רק מאבק עיקש, אלא שגשוג והצעדה של כלכלת ישראל קדימה לעולם חדש".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הוסיפה: "אנחנו רואים את נזקי משבר האקלים בחיי היום-יום של כולנו. סופות בימים אלה מותירות חורבן ומתים רבים ברחבי העולם, והן יחריפו ויופיעו לעיתים תכופות יותר. היערכות מוקדמת ברמה הלאומית קריטית להצלת חיי אדם והסביבה, והצעד שעשינו היום משמעותי לעבר מוכנות ישראל להתמודדות עם הנזקים והשינויים שמביא איתו משבר האקלים".

בחברה להגנת הטבע הגיבו לאישור התוכנית: "משבר האקלים הוא אחת הבעיות העולמיות הבוערות ביותר בימים אלה. לכן, החברה להגנת הטבע מברכת על כל החלטה שנועדה לקדם את העשייה והפעילות בתחום זה. יחד עם זאת, מדובר במעט מדי ובצעד רך מדי – ההחלטה אינה כוללת תקציבים ומנגנונים מחייבים, ובכך היא מהווה המשך של החלטות קודמות, שמרביתן לא יושמו ואינה מביאה בשורה של ממש.

"מן הראוי היה, ימים ספורים בלבד לפני ועידת האקלים של האו"ם, שהממשלה תציג מעשים, ולא רק תוכניות לעתיד, שתציג יישום ומימוש, ולא רק הצהרות וחזרה, על מה שכבר היה. לצערנו, לאדם ולטבע, אין עוד שנה לחכות לעבודת מטה, צריך מעשים כאן ועכשיו".